Valstī tiks izsludināta ārkārtējā situācija: te viss, kas par to jāzina!

52 komentāri
Valstī tiks izsludināta ārkārtējā situācija: te viss, kas par to jāzina!
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

No 11. oktobra uz trim mēnešiem Latvijā izsludina ārkārtējo situāciju, nevakcinētajiem vai nepārslimojušajiem atļaujot iegādāties tikai pirmās nepieciešamības, bet pilnīgi visiem iedzīvotājiem nosakot plašāku nepieciešamību nēsāt sejas maskas, kamēr valsts pārvaldē un pašvaldību iestādēs strādājošajiem  līdz 15. novembrim obligāti būs jāvakcinējas, nolemts valdības ārkārtas sēdē piektdien, 8.oktobrī.

No pirmdienas, 11. oktobra, Latvijā uz trim mēnešiem izsludina ārkārtējo situāciju, lai apstādinātu Covid-19 infekcijas izplatības ātrumu, nepārslogotu veselības aprūpi un glābtu iespējami vairāk cilvēku dzīvības.

1. Iekštelpās visiem pareizi jānēsā sejas maskas

Visiem iedzīvotājiem būs jāatgriežas pie daudz plašākas sejas masku nēsāšanas, jo tas ir viens no epidemioloģiskās drošības pamata pasākumiem. 11. oktobrī stājas spēkā nosacījums publiskās iekštelpās nēsāt sejas maskas gan pret Covid-19 vakcinētiem un izslimojušiem, gan nevakcinētiem iedzīvotājiem. Pareizi uzlikta maska nosedz gan degunu, gan muti.

2. Skolēni turpinās apmeklēt mācības klātienē, taču ar maskām (izņemot pirmskolas)

Ņemot vērā, ka izglītības process klātienē ir valdības un sabiedrības prioritāte, skolēni turpinās apmeklēt skolu, tomēr visiem iekštelpās būs jānēsā pareizi uzliktas sejas maskas (izņemot pirmsskolās). Skolās aizvien saglabāsies rutīnas Covid-19 skrīnings vismaz vienu reizi nedēļā. Taču interešu izglītības norises klātienē ārkārtējās situācijas laikā nevakcinētām personām nenotiks, izņemot vienas klases vai grupas ietvaros un individuāli. Vakcinētiem un pārslimojušiem interešu izglītībā ierobežojumu nebūs.

3. Publiskajā pārvaldē un pašvaldībās būs jāstrādā attālināti, ja iespējams, kā arī jāvakcinējas

 • Visiem darbiniekiem publiskajā pārvaldē un pašvaldībās būs jāstrādā attālināti, bet, ja darba pienākumi to nepieļauj, klātienē tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu un atsevišķos gadījumos – ar negatīvu testu.
 • Darbinieka publiskajā sektorā būs pienākums būs uzsākt vakcināciju ne vēlāk kā 10 dienu laikā, ja darba devējs būs noteicis, ka darba pienākumi veicami tikai ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Sertifikāts būs jāiegūst līdz 15. novembrim.
 • Arī privātā sektora darbiniekiem ir pienākums vakcinēties. Turklāt stingri rekomendē attālināto darbu arī privātajā sektorā, kur darba specifika to ļauj.

4. Pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi un atrakcijām, iekštelpās nebūs atļauti

 • No 11. oktobra pakalpojumus varēs saņemt un sniegt tikai epidemioloģiski drošā vidē. Līdz ar to visiem jābūt ar derīgu Covid-19 sertifikātu, jāvalkā pareizi uzliktas sejas maskas un telpā vienlaikus drīkstēs uzturēties mazāks cilvēku skaits, kā arī jāparedz 15 kvadrātmerus no telpas patības vienai personai.
 • Pakalpojumi, kas saistīti ar izklaidi un atrakcijām, iekštelpās nebūs atļauti.
 • Tomēr atsevišķus pakalpojumus joprojām varēs sniegt individuāli.

5. Kultūra – pārsvarā “zaļajā” jeb drošajā režīmā

Kultūras jomā epidemioloģiskās drošības prasības paredz pārsvarā darbību “zaļajā” – drošajā – režīmā, bet ar stingrākām prasībām – jānēsā sejas maskas, jāievēro sociālā distance, būs atļauts mazāks cilvēku skaits un citas. Jaunie nosacījumi stāsies spēkā 19. oktobrī, jo līdz 18. oktobrim noteikts pārejas posms, un tas ir saistīts ar jau iepriekš izsludinātiem pasākumiem, uz kuriem biļetes jau izpārdotas.

6. Nevakcinētajiem no 11. oktobra atļaus iepirkties tikai pirmās nepieciešamības preču veikalos

 • No 11. oktobra nevakcinētiem cilvēkiem būs pieejami tikai būtiskāko preču veikali – pārtikas, aptiekas, optikas, dzīvnieku barības, preses tirdzniecības, higiēnas preču, telekomunikācijas preču veikali un degvielas uzpildes stacijas.
 • Cilvēki ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu drīkstēs apmeklēt arī citas tirdzniecības vietas, kurās jānodrošina apmeklētāju kontrole. Ierobežos lielveikalu darbību brīvdienās visiem iedzīvotājiem, lai mazinātu tā dēvēto brīvā laika pavadīšanu tirdzniecības centros.

7. Saīsinās darba laiku kafejnīcām un restorāniem; klātienē tajos joprojām drīkstēs ēst tikai ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu

 • Sabiedriskajā ēdināšanā plānots saglabāt iespēju cilvēkiem ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu ieturēt maltīti klātienē ar darba laika ierobežojumu līdz plkst. 21.00.
 • Ēdienu varēs izsniegt līdzņemšanai gan vakcinētiem, gan nevakcinētiem cilvēkiem.

Kas to visu kontrolēs?

Ārkārtējās situācijas laikā spēkā esošo drošības pasākumu ievērošanu un kontroli sadarbībā ar pašvaldības policiju primāri īstenos Valsts policija, kura ir pārorientējusi savus resursus tā, lai nodrošinātu vēl stingrākas pārbaudes tai uzticētajās jomās.

Kam primāri pievērsīs uzmanību policija?

 • Galvenokārt uzmanību pievērsīs mutes un deguna aizsega pareizai lietošanai publiskās vietās, īpaši, sabiedriskajā transportā un tirdzniecības vietās, kā arī pulcēšanās ierobežojumu ievērošanai.
 • Tapat policija pastiprinās pašizolācijā esošo kontroli, kā arī orientēs resursus sadarbspējīgo sertifikātu pārbaudei pierobežā.
 • Arvien biežāk notiks pēkšņas masveida pārbaudes vienlaicīgi visā Latvijā. Ārkārtējās situācijas laikā policijas kontroles intensitāte un piemēroto sodu biežums būtiski pieaugs.

Kas raisa bažas?

Latvijā prognozē ievērojamu Covid-19 saslimšanas gadījumu pieaugumu, tostarp hospitalizēto pacientu skaita palielināšanos slimnīcās, kas ievērojami noslogos veselības aprūpes sistēmu un var ierobežot iespējas slimnīcām uzņemt jaunus pacientus, tostarp ar Covid-19 vīrusu nesaistītos gadījumos. Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes uz izsaukumiem ārkārtas gadījumos var ierasties ar kavēšanos vai atteikt ierašanos. Pārslodzes rezultātā tuvākās slimnīcas var nebūt pieejamas, un var nākties doties uz citu pilsētu. Neizslēdz iespēju, ja situācija pasliktināsies, veidot “lauka hospitāļus” un vērsties pēc ārvalstu palīdzības.

Kur saskata risinājumu?

Tuvākajās dienās un nedēļās izšķiroši svarīga ir ikviena Latvijas iedzīvotāja izlēmīga un atbildīga rīcība, ievērojot valstī noteiktos pastiprinātās drošības pasākumus, 8.oktobrī preses konferencē paudušas amatpersonas.

Vakcinācija pret Covid-19 saglabājas galvenā valsts stratēģija vīrusa uzvarēšanai. Lai vīrusa izplatību bremzētu, nepieciešama ātrāka un izlēmīgāka rīcība no tās sabiedrības daļas, kas ir vilcinājusies un vakcinēšanos atlikusi.
52 komentāri