Pirmajās dienās daugavpilieši kūtri nodeva siekalu testus; patlaban situācija uzlabojusies

Pievienot komentāru
Pirmajās dienās daugavpilieši kūtri nodeva siekalu testus; patlaban situācija uzlabojusies
RŪDOLFS KRIEVIŅŠ/TV3 ZIŅAS

Trešdaļa pēdējā diennaktī jaunatklāto Covid-19 gadījumu konstatēta Daugavpilī, kur ceturto dienu turpinās arī tā dēvētā “pūļa testēšana” ar siekalu testiem, kurus patlaban šīs pilsētas iedzīvotāji nodod aktīvāk nekā pirmajās dienās, vēsta TV3 Ziņas.

Pēc tam, kad septembra beigās Covid-19 perēkli atklāja Daugavpils Ledus skolā, vīruss pilsētā izplatījies strauji. Patlaban Latvijas otrajā lielākajā pilsētā aktīvi ir 160 saslimšanas gadījumi. Vairāk sasirgušo ir vien galvaspilsētā. Nedēļas nogalē Daugavpilī sākta pūļa testēšana ar Covid-19 siekalu testiem. Pirmajās dienās iedzīvotāji bijuši kūtri – vidēji dienā nodoti vien 500 siekalu testi.

“Šodien gan daugavpiliešu interese par Covid-19 siekalu testiem krietni pieaugusi. To apstiprina arī “Gulbja laboratorija”, kas norāda, īpaši aktīvi savus darbiniekus vēlas pārbaudīt dažādi vietējie uzņēmumi,” sacīja “E. Gulbja laboratorijas” pārstāve Olita Burceva.

Patlaban interese par testiem ir tik augsta, ka tos nodot laboratorija ļaus vien uzņēmumiem, lai pārbaudītu savus darbiniekus. Citādi – ar lielo apjomu – laboratorija nespēj tikt galā.

“E. Gulbja laboratorijas” pārstāve Olita Burceva

“Mums ir vesels saraksts, stomatoloģija, dome, dažādi citi uzņēmumi. Tādēļ ar šodienu beidzam šo materiālu izdošanu. Turpmāk izdosim tikai uzņēmumiem. (..) Jo nevar paspēt, viņi nāk, mums ir viņi jāreģistrē. Vēl pacienti turklāt. Bet tie, kas bija šos iepakojumus paņēmuši līdz šodienai, var atnest nedēļas laikā.”

Laboratorija lēš, ka kopš sestdienas, 3. oktobra, pilsētā izdalīti jau aptuveni 5000 šādu testu. Cik no tiem, piepildīti ar siekalām un atnesti jau atpakaļ, lai pārbaudītu vīrusa klātbūtni, patlaban grūti pateikt. Taču darba laboratorijā esot tik daudz kā nekad.

Kaste, kurā iedzīvotāji atgriež piltuves ar paraugiem, dienas vidū jau pilna. Paraugus nes gan iedzīvotāji, gan vairumā uzņēmumi un valsts iestādes.

“Pašlaik vairāk cilvēku pieprasa, un arī mēs, kuriem īsti izteiktu simptomu nav, bet ir aizdoma, ka bijuši varbūt blakus ar kādu personu. Vienkārši izmantojam to, lai tie, kas vēlētos, nonāktu ātrāk skaidrībā, kā turpmāk rīkoties,” pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) darba aizsardzības vecākais speciālists Guntis Lietavietis.

Daudzi uzrunātie daugavpilieši testus veikuši jau iepriekšējās dienas. TV3 Ziņu sastaptie saka, – testi taisīti, jo Covid-19 plaši izplatījies arī pilsētas skolās. Daugavpilī mājas karantīnā nonākusi 21 klase deviņās izglītības iestādēs.

“Skolā, kurā mācās mana meita, bija atklāti gadījumi, un mums bija iesnas, tāpēc mēs ar visu ģimeni nolēmām nodot testus,” stāsta Daugavpils iedzīvotājs Dmitrijs, apliecinot, ka, paldies Dievam, testa rezultāts bijis negatīvs.
Daugavpils iedzīvotāja Jana

“Mums bija bērns skolā, kurš bija atzīts kā kontaktpersona. Tāpēc nodevām visa ģimene, lai saprastu, ja izejam sabiedrībā, vai neapdraudam kādu. Tas bija ļoti viegli un vienkārši, un, protams, esam priecīgi, ka rezultāts ir negatīvs.”

Tomēr ne visi daugavpilieši par testu pieejamību zina. Citi uzskata, ka nav jēgas pārbaudīties, ja pašsajūta laba.

“Man nav simptomu, es nekādu testu netaisīšu. Ja man nav simptomu, kāpēc? Un ir informācija, ka šie testi tikai 305 uzrāda Covid-19 saslimstību. Nav tā, ka es neticu, bet taisīšu tikai tad, ja man būs simptomi,” sprieda Daugavpils iedzīvotāja Valentīna.

Lasi vēl: Jaunie Covid-19 saslimšanas gadījumi saistīti ar vīrusa izplatību Daugavpilī, Aizputē un Rīgā

Paredzēts, ka Daugavpilī līdz nedēļas beigām izdalīs 10 000 siekalu testu. Zināms, ka vismaz 10 gadījumos infekcijas avots nav izsekots, tāpēc šādi pārbaudīs, vai vīruss pilsētā nav izplatījies nekontrolēti. Pašvaldības vadībā gan uzskata, ka situācija pilsēta tiek kontrolēta.

“Tiešām mēs situāciju kontrolējam. Pēc tiem cipariem un skaitļiem, kuri mūsu rīcībā ir, mēs zinām situāciju par katru organizāciju, par katru iestādi, katru rītu mēs apkopojam šo informāciju. (..) Mēs saprotam, ka dzīve turpinās. Un diemžēl vai, paldies Dievam, mums jau ir pavasara pieredze. Tagad jau mēs esam zinošāki, kā šajā situācijā rīkoties,” apliecināja Daugavpils domes priekšsēdētāja vietniece Līvija Jankovska (“Mūsu partija”).

Jāatgādina, plašās vīrusa izplatības dēļ gan Daugavpilī, gan Kuldīgā,līdz oktobra vidum noteikti stingrāki Covid-19 izplatības ierobežojumi.