Pilsētvides aktīvisti pret VDD: Cīņa, lai nepieļautu specdienesta ēkas būvniecību Teikā, uzņem apgriezienus

6 komentāri

Ir maza vai gandrīz nekāda iespēja, ka tiks ņemti vērā 15 000 iedzīvotāju paraksti pret ieceri Valsts drošības dienesta (VDD) jauno ēku būvēt Teikas zaļajā zonā, bijušā velotreka “Marss” teritorijā.

Dienesta priekšnieka vietnieks Ēriks Cinkus TV3 Ziņām atzina, – darbības specifikai citi piemēroti zemes gabali būvniecībai Rīgā neesot.

VDD esošā ēka vairs neatbilstot NATO valsts specdienesta drošības prasībām, jaunu funkciju pildīšanai, par maz telpu papildu darbinieku pieņemšanai. Jaunas ēkas būvniecībai atvēlētais zemes gabals Teikā, Brīvības gatvē 207, esot bijis vienīgais piemērotākais variants, ko piedāvāja Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ).

“Patiesībā toreiz nekāda izvēle neeksistēja. Mums tika piedāvātas divas opcijas, no kurām viena bija kādreizējā vieglās rūpniecības tehnikums, kas neatbilda ne pēc mums vajadzīgās kvadratūras, ne apkārt vajadzīgā perimetra izmēra. Otrs bija konkrētais zemes gabals,” norāda Cinkus.

Pilsētvides aktīvisti, kas tikai trešdien uzzināja par VDD plāniem Brīvības gatvē 207, jau ceturtdienas rītā pieteicās uz sarunu specdienestā. Iznākot no tā, viņi joprojām paliek pie sava – Teikai vajadzīga publiski pieejama parka izveide, nevis specdienesta ēka.

”Rīgas apkaimju alianse” valdes priekšsēdētājs Māris Jansons norāda: “Man liekas, ka tiešām ir taču iespējams atrast labākas vietas, un es ceru, ka pie tā nonāks.”

Kā TV3 Ziņām saka VDD vadība, – viņi cienot sabiedrības vēlmi pēc publiska parka, taču svarīgākas esot valsts drošības intereses. Citas labākas vietas specdienesta jaunajam kompleksam neesot.

“Mēs esam dienests, kas ir reaģējošs. Mēs esam operatīvās darbības subjekts. Mums ir jābūt gataviem mobili reaģēt uz dažādiem apdraudējumiem, kas ir mūsu kompetencē. Mēs nevaram būt tālu no centra, kas ir mūsu galvenais interešu loks,” skaidro Cinkus.

Iedzīvotāji sociālajos tīklos neizpratnē jautā – kāpēc VDD, kuram svarīgs ir diskrētums un slepenība, savu jauno biroja ēku būvē vietā, ko ieskauj vairāki daudzdzīvokļu nami. Iedzīvotājiem tad būtu viegli novērot, kādas automašīnas iebrauc, kādi cilvēki ienāk drošības dienesta teritorijā. VDD līdz šim ir ļoti rūpīgi kontrolējis arī žurnālistus – vai gadījumā netiek nofilmēti cilvēki un automašīnas viņu teritorijā.

“Risinājums ir ēkas inženiertehniskais risinājums, kādā veidā nodrošināt diskrētumu, kas šajā ēkā strādā, kas tur notiek. Tas ir iekļauts esošajā būvprojektā. No otras puses, ja mēs skatīsimies Rīgas kartē, neatradīsim tādu vietu, kur varam būt pilnībā prom no cilvēku acīm, tai pat laikā saglabājot mobilitāti un reaģēšanas iespēju,” bilst Cinkus.

Lēmumu būvēt VDD ēku konkrētajā adresē pieņēma Māra Kučinska valdība 2017. gadā. To īstenot uzticēts VNĪ, kuriem nav saistoši ņemt vērā iedzīvotāju savāktos parakstus.

VNĪ korporatīvās komunikācijas vadītāja Inta Plūmiņa saka: “Mēs kā kapitālsabiedrība nevaram veikt kādas izmaiņas, meklēt kādu citu lietojumu vai apturēt būvniecību.”

Arī pilsētvides aktīvisti pēc ceturtdienas sarunas ar VDD vadību sapratuši, – apturēt ēkas būvniecību var tikai valdības lēmums. Ja tas notiek – vējā izmesti līdz šim jau ieguldītie vairāki miljoni eiro būvprojektā un citos priekšdarbos.

“Ministru kabinetam būs jāizsver, cik svarīgi ir iedot iedzīvotājiem to sajūtu – jā, es varu, ka balss ir uzklausīta iepretim citiem, materiāliem labumiem,” bilst Jansons.

Savukārt “Teikas apkaimes biedrība” vadītāja Selīna Vancāne norāda: “Tas risks ir tik liels, ka ar šo projektu, ja vispār nerespektē sabiedrības viedokli, tā uzticība arī valsts drošības iestādei tiek mazināta.”

Premjera birojs pie sevis rīt izsaucis pilsētvides aktīvistus, lai klātienē uzklausītu viņu iebildumus pret specdienestam izvēlēto adresi. Apsvērt citu vietu jaunnedēļ valdībai rosinās arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP). Vēl iebildumus ceļ Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR). Un šo troksni savā labā, cenšoties gūt vēlētāju simpātijas, izmanto partijas “Attīstībai/Par!” Rīgas mēra amata kandidāts.

6 komentāri