“Pilnīga dabiska parādība”; ornitologs komentē dramatiskos notikumus Jūras ērgļu ligzdā

3 komentāri

Pamatīga drāma risinās vienā no Latvijas skatītākajiem “youtube” kanāliem. Runa ir par Latvijas Dabas fonda (LDF) tiešraidēm no dažādu lielo putnu ligzdām un nēģu nārsta vietas. Pirms laika jūras ērgļu ligzdā lielākie mazuļi atbrīvojās no jaunākā brāļa vai māsas.

Jūras ērgļu Mildas un Raimja ligzda ir jau vairākus gadus. Pavisam nesen tur risinājās putniem ierasta, bet cilvēkiem ne tik ierasta drāma.

Ornitologs Jānis Ķuze jau devīto gadu izvieto tiešraides kameras pie putnu ligzdām, un arī intervijas laikā viņš bija tām līdzās. Viņš norāda, ka plēsīgo putnu ligzdās, cīņā par barību mazāko cāļu izgrūšana no ligzdas ir ierasta lieta.

“Ja barības pietiek, tad lielāka iespēja, ka izdzīvos, ja maz barības, tad iespēja samazinās. Šogad it kā barības netrūka un viņš varēja izdzīvot, bet šajā situācijā viņam nepaveicās,” stāsta LDF ornitologs Jānis Ķuze.

Jānis Ķuze uzsver, ka skatītāji putniem līdzi seko vairāk nekā simts valstīs. To skaits vienmēr pieaug reizēs, kad putnu ligzdās ir mazuļi un risinās kādi dramatiski notikumi. Šis gads ir visai veiksmīgs, jo daudzās ligzdās ir olas un jau izperēti mazuļi.

“Tiešsaistes kameras ļauj skatīties šīs norises tik tuvu, kā mēs nekad iepriekš to neesam varējuši izdarīt un vienlaikus parādīt tik lielam cilvēku skaitam.

Latvijas Dabas fonda galvenais mērķis ir skatītāju piesaiste izglītošanas nolūkā. Desmit tiešraides kameras sniedz ziņas par dzīvniekiem ne tikai speciālistiem, bet arī ikvienam interesentam. “Mums ļauj labāk saprast šīs norises, kas dabā notiek, un tas ļauj cilvēkiem ar pavisam citu sapratni skatīties uz šīm norisēm,” pauž ornitologs.

Kameras šogad ir pie deviņām putnu ligzdām, bet desmitā kamera atrodas zem ūdens. Jānis Ķuze norāda, ka viņš meklē interesantākās iespējas uzstādīt kameru un zemūdens dzīves atainošana šķitusi aizraujoša. Tāpēc jau otro sezonu skatītājiem ir iespēja sekot arī nēģu nārstam.