Piešķir līdzekļus ārstniecības personu mācībām vakcinēt pret Covid-19 un vīrusa testēšanas uzlabošanai

10 komentāri
Piešķir līdzekļus ārstniecības personu mācībām vakcinēt pret Covid-19 un vīrusa testēšanas uzlabošanai
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Valdība Veselības ministrijai (VM) no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem ceturtdien piešķir 83,23 miljonus eiro Covid-19 testēšanas kārtības pilnveidei un plašākas testēšanas sekmēšanai un no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem VM piešķirt 48 400 eiro teorētisko un praktisko mācību par vakcināciju pret Covid-19 nodrošināšanai ārstniecības personām.

Valdība jau otrdien konceptuāli atbalstīja VM informatīvo ziņojumu, kas paredz, ka drošai darbības sākšanai nepieciešams veikt tautsaimniecības nozarēs strādājošo regulāru Covid-19 testēšanu, kas savukārt nozīmē, ka testēšanas kārtība būtu jāpilnveido. Ziņojumā ir izveidots trīs riska grupu dalījums, un atbilstoši katrai grupai ir noteikts testēšanās biežums.

Pirmā augstākā riska grupa iekļauj strādājošos, kuru darbs saistīts ar augstu citu cilvēku inficēšanās risku un kuriem ikdienā ir tuvs kontakts ar pacientiem vai klientiem (sociālās aprūpes centru (SAC) darbinieki un klienti, ambulatoro iestāžu darbinieki, policija, pašvaldību sociālie darbinieki un dienas centri, kā arī patversmes, kā arī sociālās aprūpes un palīdzības sniedzēji ārpus SAC un skaistumkopšanā nodarbinātie). Viņu testēšanu VM vērtējumā būtu jāveic divreiz nedēļā ar antigēnu testu vai vismaz reizi nedēļā ar siekalu testu.

Otrajā jeb vidējā riska grupā ietilptu tie strādājošie, kuru darbs ir saistīts ar vidēju vai zemu citu cilvēku inficēšanās risku un kur pastāv gadījuma vai īslaicīgs kontakts ar klientiem (tirdzniecības zālēs nodarbinātie, lielveikalu darbinieki un kultūras sfēras pārstāvji, ieslodzījumu vietu darbinieki, sabiedriskā transporta vadītāji, starppilsētu autobusu vadītāji, taksometru vadītāji, tālsatiksmes transporta līdzekļu apkalpes locekļi, pasažiervilcienu konduktori un sabiedriskā transporta kontrolieri). Šīm grupām būtu jānodrošina antigēnu tests vai siekalu parauga tests reizi nedēļā.

Pēdējā jeb zemā riska grupā savukārt ietilptu tie nodarbinātie, kuru darbs ir saistīts ar kritisko funkciju veikšanu. Šajā grupā citu starpā ietilpst Nacionālo bruņoto spēku un Iekšlietu ministrijas struktūrvienības, kuriem antigēnu tests būtu jāveic reizi nedēļā vai siekalu parauga tests – reizi divās nedēļās.

Vienlaikus VM vērtējumā būtu jāpaplašina iespējas noņemt testu paraugus arī pie ģimenes ārstiem, kā arī jārod iespējas plašākai testu veikšanai reģionos, izmantojot tostarp izbraukumus, jāuzlabo testējamo paraugu paņemšana, transportēšana, kā āri laboratoriju Covid-19 testēšanas kvalitāti un informācijas apmaiņu.

Valdība nolēma no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” VM piešķirt 48 400 eiro, lai īsā laika periodā nodrošinātu vakcināciju iedzīvotājiem, papildus nepieciešams sagatavot no 100 līdz 500 ārstniecības personas – māsas, ārstus, ārstu palīgus un vecmātes. Šie resursi tiks novirzīti mācību programmas izstrādei, lektoru un praktisko nodarbību vadītāju atlīdzībai, tehniskā nodrošinājuma iegādei, telpu nomai un transporta izdevumiem, skaidro VM.

VM informēja, ka vakcinācijas dienestu kapacitātes stiprināšanai plānots apmācīt papildu līdz 500 ārstniecības personu.

Vakcinācijas procesam piesaistīs un apmācīs mediķus, kuru ikdienas darba pienākumi nav tieši saistīti ar vakcināciju – māsas, ārstus, ārstu palīgus, vecmātes. Pēc apmācības mediķi nodrošinās vakcināciju Covid-19 vakcinācijas punktos.

Apmācībās paredzēts apgūt padziļināti teorētiskās un praktiskās zināšanas par Covid-19 vakcinācijas organizācijas principiem, tās tehniku, drošu procesu un atbilstošu rīcību blakusparādību (anafilakses) gadījumā, kā arī vakcīnas lietošanu atbilstoši ražotāja norādījumiem.

Lai nodrošinātu plānotās mācības, valdība šodien, 18. februārī, no budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Veselības ministrijai piešķīra 48 tūkstošus eiro. Finansējums vajadzīgs apmācību īstenošanai, tostarp programmas izstrādei, lektoru un praktisko nodarbību vadītāju atlīdzībai, tehniskam un telpu nodrošinājumam un citiem ar apmācības procesu saistītiem izdevumiem.

10 komentāri