Komentāri

Šodien, noslēdzot iesākto Patriotu nedēļas sižetu sēriju, kurā stāstām par dažādu profesiju cilvēkiem, LNT stāsts būs par Rīgas Dzemdību nama vecmāti Baibu Zelku. Par spīti grūtajiem laikiem medicīnā, kad kolēģi viens pēc otra spiesti doties peļņā svešumā, viņa uzskata, – ja savus sapņus varu piepildīt šeit, viņai nekur citur nav jādodas.

Baibai Zelkai vecmātes profesijā šogad apritēja 17. gads. Viņa palīdzējusi nākt pasaulē teju diviem tūkstošiem bērniņu. Tāpat kā pirmie dvīņi, pirmais ķeizargrieziens, arī pašas pirmās dzemdības vecmātei ir spilgtā atmiņā.

Ekrānuzņēmumi

Baiba Zelka, vecmāte

Pirmais bija puika. Tās mammai bija ceturtās dzemdības. To nevar aizmirst, to atceras visu mūžu. Foršas, perfektas dzemdības no jebkura viedokļa skatoties. Bet jaunai vecmātei, kurai vēl trīc rokas – tā bija laba pieredze, kad tu saproti, kā tas ir, kad viegli bērniņš nāk. Pēc tam lēnā garā jau tu satiecies ar to, ka ne viegli un ātri tie bērniņi nāk.

Baiba bijusi klāt gan, kad ģimenē dzimst pirmdzimtais, gan pēc tam kopīgi sagaidot jau otro, trešo, ceturto un pat piekto atvasi.

Vecmāte neatminas nevienu dežūru bez dzemdībām. Ir vien klusāki un trauksmaināki diennakts mirkļi.

Lai gan vecmātes profesija dažbrīd grūta ne tikai fiziski, bet arī emocionāli, izdarītā izvēle viņai nekad nav bijusi jānožēlo.

Baiba Zelka, vecmāte

Kur tad vēl ar tiem bērniņiem var tik tuvu, mīļi čubināties, protams, ne vienmēr tā čubināšanās ir mīļa, kādreiz ir ļoti nopietnas dzīves traģēdijas un pārdzīvojumi, bet, protams, ka vecmātes darbs lielākoties saistās ar šīm pozitīvajām, skaistajām emocijām.

Protams, bērniņi nedzimst pēc grafika. Tāpēc ir svarīgi, ja ģimene atbalsta un pielāgojas.

Par spīti grūtajiem laikiem medicīnā, kad kolēģi viens pēc otra ir spiesti doties peļņā svešumā, Baiba Zelka ir uzticīga savai ilggadējai darba vietai Rīgas Dzemdību namā.

Baiba Zelka, vecmāte

Ja tu esi šeit mācījies, savā valodā, savā valstī, tad kāpēc tev ir jādodas kaut kur citur, ja tu vari sevi, savus sapņus piepildīt šeit.

Vecmātes vēlējums – lai vide mums apkārt būtu daudz harmoniskāka un sakārtotāka. Tas viennozīmīgi veicinātu kuplākas ģimenes.

“Lai ne tikai latvieši, bet Latvijā dzīvojošie cilvēki vēlētos šai valstī ne tikai radīt, bet arī laist pasaulē bērniņus. Jo ir pietiekami daudz cilvēku, kas šeit ir ieņēmuši bērniņus, bet rada viņus citur pasaulē.

Baiba Zelka, vecmāte

Mums ir arī studenti, kuri nāk brīvdienās strādāt, malači, tā kā vecmātes neiznīkst, viss būs labi. Vecmātēs ir spēks!

 

Lasi vēl