Pieprasa apturēt ieceri slēgt Kapseļu ielas bērnunamu

4 komentāri

Labklājības ministrija apgalvo, ka lēmums slēgt valsts sociālās aprūpes centru “Rīga” jeb Kapseļu ielas bērnunamu vēl nav pieņemts, taču aprūpes centra vadītāja saka, ka jau saņēmusi vēstuli par to, ka līdz apkures sezonas sākumam telpas jāatbrīvo, vēsta TV3 Ziņas.

Runāt par institūcijas nākotni otrdien, 6. oktobrī, izbraukuma sēdē Kapseļu ielā bija ieradušies gan atbildīgās parlamenta komisijas deputāti, gan Labklājības ministrijas amatpersonas. Ministrija sola, ka bērni necietīs, bet esot jāņem vērā, ka ēka esot nedroša. Ministrija vārdos pieturas pie cēlā mērķa – bērniem nodrošināt pēc iespējas labākus dzīves apstākļus. Tomēr rocība atļaujot tik, cik var. Tagad tiekot gaidīts būvekspertu atzinums, cik ēkā nepieciešami ieguldījumi.

“Jautājums ir, vai mēs dabūsim vai nedabūsim naudu. Mēs paredzam, ka valstij ir daudz prioritātes, ja nu mēs nedabūjam šos līdzekļus, mēs sākam domāt, kur bērnus pārvietot. Es gribētu kliedēt bažas, un Labklājības ministrijā nekāds lēmums par ēkas slēgšanu vai pārvietošanu nav pieņemts,” Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Krišs Lipšāns.

Ministrijas teiktais gan Saeimas deputātus nepārliecināja. Ēkā, kurā šodien noturēja izbraukuma sēdi, vēl nesen veikts kosmētiskais remonts, ēkas siltināšana. Arī apsaimniekotājs ēkā drošības riskus iepriekš nesaskatīja.

Saeimas deputāte Eva Mārtuža (JKP)

“Viss šis iepriekšējais remonts – tad viss bija labi, un tagad viss ir slikti. Bija laiks, kad es strādāju Rīgas domes Zemgales pašvaldībā un redzēju, kādā veidā tika atbrīvotas šādas ēkas, ja vajadzēja padedzināja, noveļot vainu uz bomžiem, un tās tika pārdotas izsolē, kur bija vesela sistēma.”

Atbilde uz Saeimas deputātes Andas Čakšas (JV) jautājumu, vai vispār tiekot domāts par bērniem vai tikai par ēkām, tā arī netika saņemta. Turklāt komisijas izbraukuma sēdē “uzpeldēja” pirms gada ministrijas sagatavots dokuments, kurā minēts, ka ēku plānots atsavināt un pārdot.

“Kapseļu ielā ir nepieciešami ieguldījumi 230 000 apmērā, ministrijas rīcībā nav finanšu resursu, nevajadzīgas mantas tehniskā stāvokļa uzlabošanai – vadoties no lietderības, ministrija izvērtēs šo īpašumu atsavināt vai pārdot – šī ir oficiāla ministrijas vēstule pirms gada. Tāpēc mani māc šaubas, ka te nav nekas plānots?” teica Saeimas deputāte Evita Zālīte Grosa (JKP).

Ministrijas parlamentārais sekretārs taisnojās, ka šajā laikā nav ieņēmis šo amatu, tāpēc nezina, par kādu vēstuli ir runa, šobrīd slēgt ēku neplāno. Sociālās aprūpes centra vadītāja gan norāda, ka reālā ierēdņu rīcība liecina par pretējo.

“Atvainojiet, bet man tika uzdots atbrīvot šo māju līdz apkures sezonas sākumam – tāpēc es tomēr nevaru apgalvot šo informāciju par patiesu un atbilstošu! Kauns, ka mēs vispār šeit sēžam un par šo runājam. Tūlīt būs 2021. gads, mēs vispār netuvojamies tam, lai bērni augtu ģimenēs, par ko mēs šeit runājam?” retoriski vaicāja Valsts sociālās aprūpes centra ”Rīga” vadītāja Ilze Dzene.

Deputāti uzdevuši ministrijai sagatavot rakstisku apstiprinājumu, ka nams netiks slēgts un bērni, kuriem šīs ir vienīgās mājas – varēs turpināt dzīvot kopā ar Kapseļu ielas ģimeni.
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride (”Attīstībai/Par!”)

“Mēs lūdzām sagatavot rakstveida atbildi – mēs Kapseļu ielas namu neslēgsim. Parlaments tomēr ir augstākā iestāde. Latvijas Republikā tas tomēr ir jāsaprot ministrijām. Mūsu galvenās bažas ir par to, vai valsts strādā bērnu interesēs, mēs redzam, ka nē – tiek domāts par cipariem un ekonomiku, un tādām diezgan bezpersoniskām cilvēku pārvietošanām.”

Kapseļu ielas bērnunama vadītāja neslēpj sarūgtinājumu – ka realitātē īpašo bērnu likteņi tiek pavirzīti otrajā plānā.

Kapseļu ielas bērnunama vadītāja Ilze Dzene

“Šodienas sēde un sarunas, kas notika – nu, tas daudz ir dzirdēts, bet tas, uz ko mēs tik mērķtiecīgi ejam, lai šie bērni sasniegtu ģimenes, bieži vien tie uzskatīts kā utopisks sapnis. Nu te nu mēs esam – 18. mājas pagalmā un ko mums darīt ar 11 bērniem? Manā skatījumā, mēs neredzam citas iespējas, kā šiem bēriem būt šeit, dzīvot dzīvokļos, kur ir pa trīs līdz četri bērni. Viņiem ir šeit jābūt līdz mirklim, kamēr viņiem atradīsim ģimeni vai arī šiem bēriem tiks piedāvāta iespēja nonākt būtiski labākos apstākļos, kā viņi dzīvo šobrīd.”

Iepriekš publiski izskanējušas bažas, ka aiz šīs ēkas slēgšanas slēpjas Labklājības ministrijas vēlme formāli iekļauties Eiropas Savienības 91 miljona eiro līdzfinansētajā tā dēvētajā deinstitucionalizācijas projektā, kas prasa līdz 2023. gadam vēsturiski izveidojušos bērnu namus padarīt ģimenes videi pietuvinātus.