Pieņemts 2018. gada budžets; zināms, cik daudz valsts nākamgad tērēs dažādām vajadzībām

0 Komentāru

Pēc debatēm, kas ilga pusotru dienu, Saeima beigusi darbu pie nākamā gada valsts budžeta. Balsojums “par” svarīgo likumu vienlaikus bija pēdējā nopietnā uzticības pārbaude Māra Kučinska valdībai, ko tā visai pārliecinoši izturējusi.

Nepatiku pret valsts maka izlietojumu gan visādi demonstrēja opozīcija, kas, protestējot pret valdības lēmumiem, rosināja Ministru kabinetā dzēst uzrakstu “Viens likums, viena taisnība visiem”. Premjers to gan nosauca par vienu no “pašiem dumjākajiem” ierosinājumiem, bet pašu budžetu – par svarīgāko pēdējos gados.

Līdzīgi kā trešdien, 22. novembrī, kad tika skatīta budžetu pavadošā likumu pakete, arī ceturtdien valsts naudas pārdale risinājās pēc paredzama scenārija. Viens pēc otra opozīcijas deputāti kāpa tribīnē, lai aizstāvētu budžeta palielinājumu dažādām vajadzībām, taču valdošās koalīcijas disciplīna netika iedragāta. Nelīdzēja arī opozīcijas apelēšana pie likumā rakstītā, ka, piemēram, zinātnei ik gadu ir paredzēts noteikts finansējuma pieaugums, kas atkal ticis ignorēts.

Sadusmots par kolēģu prognozējamo ignoranci, deputāts Ivars Zariņš budžetā bija sagatavojis priekšlikumu, aicinot atvēlēt 1200 eiro, lai no Ministru kabineta noņemtu slaveno uzrakstu – “Viens likums un viena taisnība visiem.”

Mājās gan neviens negrasījās iet, jo budžeta pieņemšana ir obligāts priekšnoteikums valdības pastāvēšanai. Izbrāķēti tika arī daži valdošās koalīcijas deputātu priekšlikumi. Piemēram, “Vienotības” Jānis Upenieks prasīja lielāku finansējumu sportam. Lai to panāktu, tika apelēts pie kolēģu mīlestības uz sportu.

Tikmēr deputāts Artuss Kaimiņš sašuta, ka kārtējo gadu budžetā tiek pārdalītas lielas summas Ventspils olimpiskā centra vajadzībām. Pēc kaimiņa teiktā, šādi pie naudas tiekot arī Ventspils mērs Aivars Lembergs, kurš darbojas vairākās pilsētas atbalsta biedrībās, caur kurām nauda tiekot skaitīta.

Kaimiņa izteikumi, visticamāk, būs iemesls kārtējai tiesvedībai, tikmēr budžeta pieņemšanu nekas neatturēja, un ar 59 balsīm par, bet pret 37 tas tika atbalstīts. Premjers uzskata, ka tas ir ļoti svarīgs budžets.

Jāatgādina, ka ceturtdien pieņemtais budžets paredz, ka nākamgad dažādām vajadzībām tiks pārdalīti teju 9 miljardi eiro – lielākā summa pēc neatkarības atgūšanas.

0 Komentāru