Pieci interesanti fakti, ko, iespējams, nezināji par prezidentu

Pievienot komentāru
Pieci interesanti fakti, ko, iespējams, nezināji par prezidentu
LETA

Piektdien, 8. jūlijā, aprit tieši gads, kopš valsts vadības grožus pārņēmis pašreizējais Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Pirms gada Vējoni Saeima izvēlējās no kopumā četriem pretendentiem, un ar 55 deputātu balsīm ievēlēja pēc vairāk nekā astoņu stundu darba.

Pēc pirmā amatā pavadītā pusgada Vējonis nonāca slimnīcā, kur viņam tika veikta sirds operācija. Pie pienākumu pildīšanas pilnā apmērā viņš atgriezās pēc divarpus mēnešiem. Vēl pirms saslimšanas Vējonis uzņēmās iniciatīvu premjera izvēlē, nominējot savu pirmo Ministru prezidentu – Māri Kučinski. Pēc viņa iniciatīvas arī tika izveidota komisija tiesiskās vides uzlabošanai; tāpat Saeima pieņēmusi Vējoņa virzītās izmaiņas likumos, lai stiprinātu valsts drošību.

Aktīvs Vējonis bijis arī, atgriežot Saeimai vairākas tās pieņemtās izmaiņas: šāds liktenis piemeklēja likumu, kas noteica radiostaciju pāreju uz raidīšanu valsts valodā, kā arī Imigrācijas likuma izmaiņas saistībā ar termiņuzturēšanās atļaujām. Bet nupat parlamentam atpakaļ nosūtītas izmaiņas Jūras kodeksā.

Turpinājumā – pieci interesanti fakti, ko, iespējams, nezināji par prezidentu.

Dzimšanas vieta

Lai gan bērnību pavadījis Madonas pusē, dzimis Vējonis ir Krievijā, Pleskavas apgabalā. Izskaidrojums vienkāršs – viņa tēvs tur dienēja armijā, un māte bija aizbraukusi apciemot tēvu.

Trīs Raimondi

Līdz ar Vējoņa ievēlēšanu par Valsts prezidentu izveidojusies situācija, ka galvenie par valsts drošību atbildīgie ir trīs Raimondi.

Vējonis kā Valsts prezidents ir valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, viņa vietā aizsardzības ministra krēslā sēdās cits Raimonds – Bergmanis. Bet jau pirms tam Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatā bija vēl viens Raimonds – Graube.

Pirmais apžēlotais

Izskatot pirmos apžēlošanas lūgumus kopš stāšanās amatā, Vējonis pagājušā gada jūlijā pirmo reizi arī izmantoja savas ekskluzīvās tiesības kādam notiesātajam sodu mīkstināt. Kopumā viņš toreiz izskatīja 32 lūgumus, bet apžēlot nolēma vienu personu, kura bija notiesāta par noziedzīgu nodarījumu pret īpašumu. Pie tādiem pieskaitāmas zādzības, krāpšanas, laupīšanas u.tml. Ar Valsts prezidenta lēmumu notiesātais daļēji tika atbrīvots no pamatsoda izciešanas.

Vējonis un dzīvnieki

Papildus paša ģimenes četrkājainajiem mīluļiem Vējonis šogad uzņēmies godu kļūt par ”krusttēvu” arī kādai patversmē mītošai suņu meitenei. Un drīz vien apmēram gadu vecā Dūda atrada sev jaunas mājas Jūrmalā.

Iespējams, grūtākais lēmums

Pēc sievas Ivetas atzītā, Vējonim ir grūti ”sēdēt mierīgi”, tāpēc, iespējams, viena no grūtākajām lietām viņam bija klausīt ārstiem un līdz galam izveseļoties, pirms steigties atsākt darbu pilnā apmērā. Vējonis pats atzinis, ka notikušais viņam bija mācība un arī citiem viņš iesaka ”neskraidīt apkārt slimiem, bet tomēr doties pie ārsta un ārstēties”.

Foto: viesi sabrauc uz Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa inaugurāciju 2015. gada 8. jūlijā

Video