Pieaug diskusijas par efektīvāko atkritumu savākšanas un pārstrādes modeli

1 komentārs
Pieaug diskusijas par efektīvāko atkritumu savākšanas un pārstrādes modeli
VLADISLAVS PROŠKINS, F64

Saeimai turpinot darbu pie grozījumiem Iepakojuma likumā, – pieaug diskusijas par to, kāds būtu efektīvākais atkritumu savākšanas un pārstrādes modelis.

Saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) direktīvu dalībvalstīm 2025. gadā būs jāsavāc 77% izlietoto PET pudeļu un vismaz 65% visa pārējā iepakojuma. Šobrīd turpinās diskusija, – vai Latvijai iet Igaunijas ceļu, kur PET pudeles, skārdenes un stikla pudeles var nodot taromātos, vai tomēr veidot citu sistēmu, kurā varētu savākt daudz plašāka veida iepakojumu, piemēram, arī sadzīves ķīmijas pudeles.

Saeimas Vides un klimata apakškomisijas priekšsēdētājs Toms Arturs Plešs (“Attīstībai/Par!”) norāda: “Šie divi momenti būs diskusiju objekts. Visticamāk, nākamnedēļ Tautsaimniecības komisijā, apakškomisijā mums ir diskusiju platforma, kur uzklausām abas puses. Mūsu interese ir sasniegt modeli, kas atbilst visām interesēm un ļaus sasniegt tos rādītājus, kas jāsasniedz.”

Pēdējā mēneša laikā vairākas nevalstiskās organizācijas parakstījušas divus dažādus memorandus. Dzērienu ražotāji vēlas iet depozīta sistēmas ceļu, – ieviešot taromātus. Savukārt Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas vēlas iet plašāku atkritumu savākšanas ceļu. Kā tieši tas paveicams, vēl nav zināms, – vai būtiski ierobežojot nešķirotu atkritumu savākšanu vai veidojot iepakojuma pieņemšanu uz svara, vai vēl kādā citā veidā, tāpēc diskusijas vēl tiks turpinātas.