“Piemēslot nav māksla” – ar vides instalāciju uzrunā mežu piecūkotājus

Pievienot komentāru

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) kopā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju (LNMM) pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja atklājuši vides instalāciju – “Piemēslot nav māksla”, informēja projekta pārstāvji.

Vides instalācija atklāta, lai pievērstu sabiedrības uzmanību atkritumu piesārņojuma problemātikai Latvijas mežos. Instalācijā latviešu mākslinieka Riharda Zariņa ofortu var aplūkot caur “realitātes” jeb piesārņojuma filtru. Vides instalācijas pamatā ir LNMM kolekcijā esoša darba – Riharda Zariņa gleznas “Mūža mežs” (1900-1910) – atainojums – neskarta meža aina ar teju vai “Instagram” cienīgu filtru – tā priekšplānā atkritumi kā izgāztuve. LNMM tā uzrunā mežu piecūkotājus. “Gribētos cerēt, ka kaut kādu daļu “jā”. Gribētos cerēt, ka kādu skolas bērnu varētu uzrunāt,” pauda LNMM direktore Māra Lāce.

Akcijā “Piemēslot nav māksla”, kas veltīta mežu aizsardzībai pret atkritumiem, pirmo reizi apvienojušies LVM un LNMM. Tajā cilvēki tiek aicināti pievērst uzmanību mežu piesārņojuma problemātikai, apzināties savu atbildību pret dabu, iesaistīties Pasaules talkā (19. septembrī), savācot atkritumus no mežiem, kā arī veidot ieradumu – ikdienā uz mežu doties ar tukšu atkritumu maisiņu, lai varētu savākt atrastos gružus.

LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs

“Pagājušajā gadā no mežiem izvesti teju 2 tūkstoši kubikmetru atkritumu, kas pielīdzināms apmēram 26 vilcienu kravas vagoniem. Lai risinātu mežu tīrības problēmu, pirmkārt, būtu svarīgi ieviest PET pudeļu depozītu sistēmu. Plastmasas atkritumi veido vairāk nekā pusi no visiem atkritumiem. Otrkārt, daba kļūs tīrāka tad, ja atkritumi uzreiz nonāks tiem paredzētajās vietās. Izdevumi par atkritumu izvešanu varēja tikt novirzīti atpūtas vietu labiekārtošanai. Šajā akcijā aicinām sabiedrību nemēslot dabā, piedalīties mežu sakopšanas darbos un arī citkārt, dodoties mežā, palīdzēt dabai, paņemot līdzi atrastos atkritumus. Lai sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju, esam vienojušies kopīgā sadarbībā ar LNMM, caur mākslas prizmu parādot, ko esam nodarījuši mežiem pēdējo simts gadu laikā.”

LVM informē, ka šogad mežos būtiski pieaudzis apmeklētāju skaits, tāpēc vides jautājumiem jāpievērš vēl lielāka sabiedrības uzmanība. Pērn savākto atkritumu apjoms, salīdzinot ar 2018. gadu, būtiski pieauga, sasniedzot rekordlielu skaitli pēdējo desmit gadu laikā. Mežos tiek izgāzti būvgruži, atstāti sadzīves atkritumi, tostarp televizori un ledusskapji, kā arī mētājas atpūtnieku nesavāktās skārdu bundžas, PET pudeles un citi gruži. Šāds piesārņojums rada bīstamu kaitējumu florai un faunai.

Tā kā Covid-19 dēļ cilvēki nevarēja izbraukt uz ārzemēm, bet vairumā devās dabā, tepat Latvijā, izskanējušas bažas, ka šogad meži varētu būt piemēsloti vairāk. Piemēram, lai gan LVM kampaņa “Nemēslo mežā” ir jau 15 gadus, cilvēki vienalga turpina izgāzt atkritumus mežā.

Tieši PET pudeļu depozītsistēma tiek uzskatīta par risinājumu, lai strauji samazinātu plastmasas nokļūšanu dabā. Lai mazinātu jau esošo šmuci, un ne tikai valsts mežos, arvien lielāku popularitāti gūst “Facebook” iniciatīva “Nav jau grūti”. Tās būtība – ik reizi, kad mēs dodamies uz mežu pastaigā, ogojot vai sēņojot, paņemam līdzi arī maisiņu, lai tajā pa ceļam salasītu citu izmestos atkritumus.

“Paņemt līdzi arī to, kas tur nepiederas. Tā varbūt ir nomesta konservu budža, kāda izdzerta alkohola pudele, izsmēķi, un iznesam to ārā. Un, galvenais, to darīt tik daudz, cik nav grūti,” pauda iniciatīvas “Nav jau grūti” autore Marta Krivade.

To nedarot, grūti ir dabai. Polietilēna maisiņš sadalās divu gadsimtu vai pat 1000 gadu laikā. Plastmasas pudelēm un skārdenēm vajadzīgi 500 gadi. Baterijas sadalās viena gadsimta laikā.

LNMM izstādi “Rihards Zariņš (1869–1939). Ko Latvijas meži šalc” un vides objektu “Piemēslot nav māksla” varēs aplūkot līdz šā gada 25. oktobrim.

Lasi vēl: Pasaules talkas laikā Latvijas iedzīvotājus aicina stādīt kokus