Pētnieki: Latvija ilgi pustukša nevarēs palikt

2 komentāri

Laikā, kad pasaules iedzīvotāju skaits tūlīt sasniegs septiņarpus miljardus cilvēku, Latvija un Lietuva ir Eiropas Savienības antilīderes ar negatīviem migrācijas rādītājiem.

Pētnieki rosina aktīvāk risināt imigrācijas un demogrāfijas problēmas, lai latvieši nemaz tik tālā nākotnē nebūtu mazākumā savā valstī.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Interneta tiešsaistē redzams, cik strauji pieaug pasaules iedzīvotāju skaits, tikai šodien vien šai pasaulē nākuši jau vairāk nekā 277 000 jaundzimušo un tuvāko mēnešu laikā pasaules iedzīvotāju skaits sasniegs jau septiņus ar pusi miljardus.

Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš skaidro, ka katru gadu pasaules iedzīvotāju skaits pieaug par 1,1%. Procentu izteiksmē tas var šķist nedaudz, taču absolūtajos skaitļos pieaugums ir grandiozs.

Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš:

Uz šo brīdi 65 miljoni, tikai šogad ir nākuši klāt. Tās ir 33 Latvijas un viņi ir jāizvieto un jau ir izvietojušies uz mūsu zemeslodes.

Trešā daļa no pasaules visiem iedzīvotājiem dzīvo Ķīnā un Indijā. Apdzīvotāko valstu skaitā ir arī Amerikas Savienotās Valstis, Indonēzija un Brazīlija.

Iedzīvotāju skaita ziņā visstraujāk augošajās un nabadzīgākajās valstis pašlaik dzīvo aptuveni 850 miljoni cilvēku.

Antilīderes ir Libāna, Zimbabve un Dienvidsudāna. Jau šā gadsimta beigās nabadzīgo valstu iedzīvotāju kopējais skaits sasniegs jau 2,7 miljardus cilvēku. Profesors Zvidriņš norāda, ka Latvijai demogrāfijas problēmas jārisina palīdzību no malas negaidot.

Latvijas Universitātes profesors, demogrāfs Pēteris Zvidriņš:

Tas demogrāfiskais spiediens no ārpuses ir ārkārtīgi liels, jo daba nemīl tukšumu.

Tāpēc mūsu valstij ir jārēķinās ar cilvēku pieplūdumu no citām valstīm. Vairāk tas skars tos, kuriem mūsu valsts var šķist pietiekami bagāta, lai šeit dzīvotu.

Pērn no Latvijas aizbrauca vairāk nekā 17 tūkstoši cilvēku un jau vairākus gadus iedzīvotāju skaits Latvijā nokritis zem diviem miljoniem. Patlaban Latvijā ir vien miljons un 969 tūkstoši cilvēku. Latvijā ir to valstu vidū, kur ir straujākais iedzīvotāju skaita sarukums pasaulē.

Latvijas Universitātes ekonometrijas profesors Mihails Hazans norāda, ka Latvija nevar ilgi palikt pustukša laikā, kad citviet pasaulē cilvēku skaits strauji pieaug, taču mūsu valsts to varētu izmantot arī gudri nevis vienkārši ļauties procesam.

Latvijas Universitātes ekonometrijas profesors Mihails Hazans:

Imigrācija mums nāktu par labu ja tā būtu gudra imigrācija, piemēram, ārvalstu studentu piesaistīšana, kvalificētu darbinieku piesaistīšana nevis tāda politika, kura Franciju, Beļģiju un citas valstis noveda līdz tādai situācijai kāda šobrīd tā ir.

Profesors Hazans norāda, ka Latvijai vajag atvieglot darba iespējas izglītotiem un pieprasītu profesiju ārvalstu iedzīvotājiem. Sevišķi liela problēma ir ārvalstīs dzīvojošiem jauktajiem pāriem, kur viens no partneriem ir latvietis vai latviete, bet otrs ārvalstnieks, ārvalstniece. Viņi bieži vien vēlas atgriezties Latvijā, bet ārvalstu partneris atbraucot nevar strādāt savā jomā, jo nezina latviešu valodu.

Latvijas Universitātes ekonometrijas profesors Mihails Hazans:

Manuprāt, un ne tikai manuprāt, vajadzētu brīvāk, jo tādēļ mēs zaudējam ne tikai tos potenciālās otrās pusītes – ārzemniekus, bet arī mūsējos, kuri varētu atgriezties.

Profesors piebilst, ka vajadzētu ļaut strādāt bez valsts valodas zināšanām, jo ja cilvēkam būs ērti dzīvot un strādāt, tad latviešu valodas iemācīšanās nebūs problēma. Pretējā gadījumā prognozes nav iepriecinošas: šā gadsimta beigās, kad pasaules iedzīvotāju skaits būs sasniedzis 11 miljardus, Latvijā neko nemainot dzīvos vien 1,2 miljoni cilvēku

Foto

Video

TOP komentāri

 • Sīpols
  +1 +1 0

  Sīpols

  Vai Latviju grib pārvērst par āfrikāņu patvēruma vietu?Tad jau neskaitīsies vairs Latvija,tikai nosaukums uz kartes!
 • SO.
  0 0 0

  SO.

  Viens no variantiem- zemju ipašniekiem pašiem apdzīvot savus ipašumus.Daudzi pilsētās pat dzivo no pabalstiem,bet zemes tur tukšas un nekoptas.Laukos ari negrib dzīvot, jo tur jāstrādā.Lai gan, taisnibu sakot, ari laukos netrūkst pabalstu lūdzēju spēka gados.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl