Pētnieki brīdina: Aizvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus

Pievienot komentāru
Pētnieki brīdina: Aizvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus
REUTERS/SCANPIX

Klimata pārmaiņu pētnieki brīdina, ka aizvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus. Šobrīd tādi pasaulē vērojami gan Ziemeļu, gan Dienvidu puslodē. ASV tikko bija pārņēmis neparasts aukstuma vilnis, savukārt Austrālija piedzīvojusi tās vēsturē karstāko janvāri.

ASV vidieni aukstuma vilnis pārņēmis jau aptuveni nedēļu – valsts trešajā lielākajā pilsētā Čikāgā termometra stabiņš nedēļas vidū noslīdēja līdz -30 grādiem, bet stiprā vēja dēļ sajūta bija, ka sals ir vēl lielāks. Nu amerikāņi var atviegloti uzelpot. Nedēļas nogale atnākusi ar snigšanu un krietni siltāku laiku. Termometrs ir vien dažus grādus zem nulles.

Tāpat iepriekš jau vēstīts, ka sals Niagāras ūdenskritumu, kas atrodas uz ASV un Kanādas robežas, pārvērties ledainā paradīzē. 

Tikmēr Austrālijā valda pamatīga svelme. Janvāra vidējā temperatūra valstī pārsniedza +30 grādus pēc Celsija, kas ir karstākais reģistrētais mēnesis Austrālijas vēsturē. Vidēji Austrālijā temperatūra cēlusies par 1 grādu, bet redzamas izmaiņas attiecībā uz ekstremālām temperatūrām. Liels karstums tiek novērots daudz biežāk.

Daudzviet karstuma dēļ plosījās postoši savvaļas ugunsgrēki. Savukārt pēdējās dienās valsti piemeklējušas lietusgāzes, kas izraisījušas pamatīgus plūdus. Kvīnslendas štatā appludinātas simtiem ēkas un, ņemot vērā prognozes, ka lietavas nerimsies, ir bažas, ka līdzīgs liktenis piemeklēs vēl tūkstošiem māju.