Pētnieki apzina Latvijas upju piemērotību zivju audzēšanai

0 Komentāru

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior” zinātnieki plāno iegūt atbildi uz jautājumu, kuras upes Latvijā ir vērtīgākās un piemērotākās zivju audzēšanai, vēsta “900 sekundes”.

Ņemot vērā vērtīgāko zivju dzīves un vairošanās īpatnības, pētnieki līdz šā gada vasarai plāno izzināt Latvijas upes. Iecerēts uzzināt iespējami daudz par to, cik Latvijas upju ir piemērotas vērtīgo zivju populācijas attīstībai.

Pētnieki upes sadalīs viena kilometra garos iedomātos posmos, kopumā paredzēts pētīt 19 000 šādu posmu jeb upes 19 000 kilometru garumā.

Līdz šim upes Latvijā ir pētītas atsevišķu, savstarpēji nesaistītu projektu ietvaros. Institūta “Bior” pētnieki tagad ir apņēmušies apkopot daudzo pētījumu rezultātus.

Institūta “Bior” pētnieks Kaspars Abersons

“Daudzus gadus, daudzas iestādes, individuāli pētnieki, nevalstiskās organizācijas ir ievākušas dažādus datus par upēm. Mums ir digitālais virsmas modelis, augšņu kartes, bet neviens to nav salicis kopā un paskatījies, kas tad katrā upē ir!”

Tagadējais “Bior” veiktais attālinātais pētījums ir iepriekš ievākto datu apkopošana. Rezultātā pētnieki varēs norādīt uz konkrētām upēm un to posmiem, kas zivju audzēšanai ir labāk piemēroti.

“Par katru posmu ievācam visu to, ko mēs zinām, pamatojoties uz to visu, ko zinām, ieskaitot bebru aizsprostus, tad varēsim pateikt, vai tas posms ir piemērots zivīm vai nav,” stāsta pētnieks.

Līdz šim šāds apkopojošs pētījums nav veikts. Dažādas akcijas, kuru laikā upēs tiek ielaisti zivju mazuļi, ir balstītas vairāk uz intuīciju, nevis zinātniekiem datiem. Pētījuma rezultātā paredzams, ka būs precīzi zināms, kuras upes kurām zivīm ir piemērotākās. Apkopojot jau iepriekš iegūtus datus un pārbaudot tos arī dabā, pētnieki līdz šā gada vidum plāno izveidot zivju audzēšanai piemērotāko upju topu.

Paredzams, ka sižetā minētā pētījuma rezultāti sniegs iespēju veiksmīgāk un labāk vairot “vērtīgo” zivju skaitu Latvijas upēs. Tāpēc tiek apzināti zivju augšanai atbilstošākie upju posmi.

Latvijā ir 23 upes, kuru garums pārsniedz 100 kilometrus. Taču kopumā mūsu valstī ir vairāk nekā 12 000 upju. Kopējais upju garums sasniedz teju visas pasaules apkārtmēru, Latvijas upju kopgarums ir virs 37 000 kilometru.
0 Komentāru