Pētniece: Algu jautājums joprojām ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki aizbrauc no Latvijas

61 komentārs
Pētniece: Algu jautājums joprojām ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki aizbrauc no Latvijas
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Emigrācijas rādītāji Latvijā saglabājas stabili negatīvi, intervijā  LNT raidījumam “900 sekundes” pastāstīja Latvijas Universitātes (LU) Diasporas un migrācijas pētījumu centra vadošā pētniece, asociētā profesore Inta Mieriņa.

Vienlaikus pētniece norāda, ka algu jautājums joprojām ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki no Latvijas aizbrauc.

“Paši diasporas pārstāvji saka, – vispirms risiniet jautājumus, kas aktuāli jebkuram Latvijas iedzīvotājam uz vietas – algu jautājums, sociālais nodrošinājums. Mēs redzam aptaujās, ka ir daļa sabiedrības, kas ir vīlusies Latvijā, politiskajos procesos, korupcijā. Ir daļa, kas aizbrauc studēt, un diemžēl daļa paliek ārzemēs, jo šī vide, atgriežoties atpakaļ, nešķiet vairs pieņemama. Ir daļa, kas aizbrauc uz apprecas, ir tādi, kas vēlas gūt jaunu pieredzi, ir daļa, kas aizbraukuši kredītu sloga dēļ,” skaidro pētniece un akcentē, ka motīvi aizbraukšanai no Latvijas ir dažādi.

Lai apzinātu esošos un nākotnē gaidāmos demogrāfijas izaicinājumus un veidotu zināšanās balstītu demogrāfijas politiku, pirmdien, 11. februārī, Rīgā, Lielajā Ģildē, notiks Izglītības un zinātnes ministrijas organizētā konference ”Demogrāfiskie izaicinājumi: no zināšanām uz rīcību!”.

Latvijas un ārvalstu eksperti diskusijās ar lēmumu pieņēmējiem meklēs Latvijai piemērotākos risinājumus, analizēs demogrāfiskos izaicinājumus migrācijas, darba spēka trūkuma un novecošanās jomās un stiprinās komunikāciju starp pētniekiem un politikas veidotājiem.

Zema dzimstība, augsti mirstības un emigrācijas rādītāji Latviju ierindo straujāk izzūdošo nāciju saraksta augšgalā. Lai apzinātu pieejamo un nepieciešamo analītisko bāzi demogrāfijas jautājumu risināšanā, augsta līmeņa politikas veidotāju diskusijā piedalīsies arī dažādu jomu zinātnieki – Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD), Eiropas Komisijas un Eiropas Komisijas Kopējā pētniecības centra pārstāvji, Londonas Ekonomikas augstskolas profesors Ašgars Zaidi (Asghar Zaidi), LU profesors Mihails Hazans, demogrāfs Ilmārs Mežs u.c.

Konference tiek rīkota Eiropas Komisijas Kopīgā pētniecības centra (JRC) programmas ”Zinātne satiekas ar parlamentiem” ietvaros.

TOP komentāri

 • Kristiāna Djačuka
  +41 +38 -3

  Kristiāna Djačuka

  Nu, bet protams! Kā vispār ģimene var izdzīvot? Tas kā mēs dzīvojam ir "māksla" tā dzīvot. Ceļu nodoklis augšā, elekrība augšā, pārtikas cenas augšā..bērniem drēbes kosmosu maksā Rīgā. Tas nav normāli. Kāda mums ir alga? Vidēji cilvēki pelna minimālo, vai nedaudz virs minimālās. Tas ir izsmiekls kā mēs dzīvojam!!!!
 • Renārs Dzenis
  +30 +29 -1

  Renārs Dzenis

  Visam piekrītu, tik īsāka matemātika! Kā lai neizbrauc no valsts, kurai sabiedriskajam sektoram vidējā alga augstāka kā privātajam, kas to uztur. Gada budžets jau par 200 miljoniem lielāks kā ieņēmumi, tātad atkal aizņēmumi, kurus grūdīs uz iedzīvotāju pleciem, jo paši nemāk saimniekot.
 • Kristaps Andretti
  +19 +19 0

  Kristaps Andretti

  Renārs Dzenis problēma ir tajā ka uzņēmumi fokusējas nevis uz savu darbinieku labklājību bet gan uz darba tempu utt. Ja darba devējs izturētos pret saviem 3 darbiniekiem kā viņa peļņas avotu, dzīve Latvijā un vispār vidējā latvieša uzskati un darbības krassi mainītos uz labo pusi. Kļūda uzņēmumiem ir fokusēt produktu, aizmirstot ka ir darbaspēks, kurš to produktu gatavo. Tātad jaitājum vai uzņēmums pelna ar preci skatlogā vai sākotnēji ar tiem cilvēkiem kas preci gatavoja?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl