Pētījums: Sociālie darbinieki ir pārslogoti

Komentāri

Latvijā trūkst sociālo darbinieku, esošie speciālisti ir pārslogoti – tā liecina jaunākie apjomīga pētījuma rezultāti.

Pašvaldību sociālo dienestu darbības efektivitāte bieži vien ir zema. Iemesli tiek minēti vairāki. Pašreizējais regulējuma paredz, ka uz 1000 iedzīvotāju ir jābūt vismaz vienam sociālajam darbiniekam, taču tas tiek pildīts tikai 64% pašvaldību.

Secināts arī, ka gan pašvaldības, gan sabiedrība neizprot, kas īsti ir sociālais darbs. Tāpēc sociālajiem darbiniekiem tiek uzkrauts viss, ar ko netiek galā citi dienesti. Ir bijuši gadījumi, kad sociāliem darbiniekiem bija jāuzkopj kapi vai jāslauc govs, kamēr klients atrodas slimnīcā. Bet pēc tam tas sociālā dienesta pakalpojumu saņēmējs ir jāatgādā mājās, jo dežūršofera pašvaldībā nav. Tas viss noved pie tā, ka bieži pieminētajam preventīvajam darbam sociālajiem darbiniekiem neatliek laika. Kas, savukārt, var novest pie traģēdijas.

Sabiedrībā valda aizspriedumi par sociālā dienesta klientiem. 86% aptaujāto uzskata, ka tie ir trūcīgi un maznodrošināti cilvēki. Lai gan īstenībā sociālā dienesta klienti ir ļoti dažādi cilvēki, arī ar augstiem ienākumiem un augstāko izglītību. Pētījuma rezultātus Labklājības ministrija plāno ņemt vērā, gatavojot jauno Sociāla darba likumu.

Lasi vēl