Pētījums: Lielākie izaicinājumi pandēmijā Latvijas ģimenēm ir rutīna, uzturēt kopības sajūtu, strādāšana un ilgstoša mājās būšana

0 Komentāru

Lielākajai daļai jeb 73% Latvijas ģimeņu pandēmijas laiks ir nesis līdzi kāda veida izaicinājumus, liecina mobilo sakaru operatora “Tele2” rīkoto prāta un sporta spēļu “ZZ Čempionāts” veiktais pētījums.

Lielākie izaicinājumi ģimenēm ir spēja izturēt ikdienas rutīnu (33%), nepieciešamība ilgstoši atrasties mājās (22%), strādāt attālināti, atrodoties vienās telpās ar citiem ģimenes locekļiem (18%), kā arī uzturēt ģimenes kopības sajūtu (16%).

Pētījumā arī noskaidrots, ka izaicinājumi variē atkarībā no ģimenes lieluma un sastāva. Ģimenes, kurās aug bērni, kopumā biežāk – 82% – nekā bezbērnu ģimenes – 68% – norāda uz kāda veida izaicinājumiem. Bērnu brīvā laika nodarbināšana rūpes sagādā ne tikai vecākiem, kas ar bērniem dzīvo vienā mājsaimniecībā, bet arī tiem, kuri dzīvo šķirti no saviem bērniem, savukārt kopības sajūtas uzturēšana ir izaicinājums visām ģimenēm neatkarīgi no bērnu skaita.

“Pētījums skaudri parāda, cik dažādi ir izaicinājumi, ar kuriem saskaras Latvijas ģimenes pandēmijas laikā. Ģimenes kopības sajūta ļauj vieglāk pārvarēt grūtības, taču tieši kopības sajūtu ģimenes norāda kā vienu no būtiskākajiem izaicinājumiem šā brīža apstākļos,” saka “Tele2” valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs.

Kā atklāj pētījums, vairāk nekā puse jeb 55% iedzīvotāju saskata kādu zaudējumu, kas radies ģimenei pandēmijas laikā, starp būtiskākajiem minot ikdienas slodzes pieaugumu – 30%, nespēju atrast spēku un motivāciju kopīgām ģimenes aktivitātēm – 10%, ģimenes kopējās pašsajūtas pasliktināšanos – 10% – un radušos vēlmi attālināties no ģimenes – 10%. Jo lielāks bērnu skaits ģimenē (trīs un vairāk), jo vairāk tiek uzsvērts ikdienas slodzes pieaugums, kā arī nespēja atrast laiku kopīgām aktivitātēm. Tāpat šīs ir ģimenes, kuras atzīst, ka ir pasliktinājušās savstarpējās attiecības.

Psiholoģe Kristīne Balode

“Lai kā mums gribētos ģimeni redzēt kā visās dzīves situācijās resursus akumulējošu un nepārtrauktā labklājības progresijā virzošos līdzcilvēku grupu, tā nespēj būt tāda nepārtraukti. Arī ģimenei, gluži tāpat kā ikvienam tās loceklim individuāli, ir nepieciešama sociālo kontaktu un atbalsta sistēma, kurā sajust gan savu autonomiju (atšķirīgo), gan piederību (kopīgo). Tā ir vitāla cilvēciskas būtnes pamatvajadzība, kura nomierina un nodrošina gan adekvātu pašuztveri, gan stiprina komunikācijas prasmes, kā arī ļauj no attāluma ieraudzīt to, kas ir, to novērtēt un sajust ilgas, kad tas nav pieejams. Jo kuplāka ģimenes sistēma, jo prasmīgākiem “kopā” un “atsevišķi” žonglētājiem mums jāmācās būt.”

Vienlaikus 52% ģimeņu arī saskata no pandēmijas laika vismaz vienu ieguvumu, kā galvenos norādot iespēja vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni – 25%, ģimenes vērtības apzināšanos – 14% – un citu ģimenes locekļu lielāku iesaistīšanos mājas ikdienas dzīvē, piemēram, palīdzot gatavot, uzkopt māju – 13%.

Kā liecina pētījums, kopības sajūtu uzturēt grūtāk ir tieši ģimenēm mazpilsētās – 25% – un lauku teritorijās – 20%.

“Tele2” informē, ka aprīlī savu 15. sezonu uzsāka “ZZ Čempionāts”. Tās mērķis šogad ir saliedēt un stiprināt ģimenes, nevis skolas klases, kā tas bija ierasts visās iepriekšējās sezonās. “ZZ Čempionāta” digitālais posms jau ir noslēdzies, taču visām Latvijas ģimenēm ir iespēja bez maksas piedalīties “Ģimenes kausa” orientēšanās un pastaigu spēlē, kas notiks 15. maijā desmit norises vietās visā Latvijā – Pāvilostā, Saldū, Talsos, Jelgavā, Rīgā, Aizkrauklē, Preiļos, Alūksnē, Valmierā, Salacgrīvā. Katra ģimene varēs meklēt kontrolpunktus, kopīgi pildīt dažādus radošus uzdevumus un pavadīt aizraujošu, piedzīvojumu pilnu dienu kopā. Ģimenes reģistrēties un papildu informāciju par visām aktivitātēm var atrast www.zzcempionats.lv.

Starp visiem “ZZ Čempionāts” dalībniekiem tiks izlozēta arī galvenā balva – 2000 eiro kopīgiem ģimenes piedzīvojumiem. Tāpat visas ģimenes saņems īpašu žurnālu, kura saturs tapis sadarbībā ar vecāku organizāciju Mammamuntetiem.lv, kā arī pusaudžu psihoterapeitu Nilu Saksu Konstantinovu.

“ZZ Čempionātu” īsteno “Tele2” ar sadarbības partneriem – AS “Sadales tīkls”, LLU programmu “Piens un augļi skolām”, ASV vēstniecību Latvijā, biedrību ģimenes atbalstam “Tēvi”. Tas ir lielākais ikgadējais skolēnu notikums Latvijā. 2019. gada sezonā tas pulcējis vairāk nekā 30 000 dalībnieku no visiem Latvijas novadiem.

0 Komentāru