Pētījums: Latvijā vīriešu vidējais dzīves ilgums ir par 10 gadiem mazāks nekā sievietēm

7 komentāri

Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības (ES) valstīm ir viens no zemākajiem iedzīvotāju dzīves ilgumiem. Turklāt vīriešu vidējais dzīves ilgums ir par 10 gadiem mazāks nekā sievietēm, secināts Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta un “Kantar TNS” pētījumā.

“Ja mēs runājam par vīriešu dzīves ilgumu un vecuma atšķirībām, jāatzīst, ka Latvija nav vienīgā valsts. Ir arī citas valstis, kur šī atšķirība pastāv, bet mums tā ir pietiekami liela,” intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pauda Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta vadītāja Dace Helmane.

Atsaucoties uz zinātnieku teikto, Helmane kā iemeslu mazākam vīriešu vidējā dzīves ilgumam min, – vīriešiem smadzeņu daļa, kas atbild par kritisko domāšanu un sevis sargāšanu, attīstās lēnāk nekā sievietēm. “Pārējie iemesli ir saistīti ar mūsu attieksmēm, stereotipiem, aizspriedumiem, sabiedrības spiedienu, kā rezultātā vīriešiem dzīves laikā uzvedība mainās,” bilst Helmane.

Lai palielinātu vīriešu vidējo dzīves ilgumu, Helmanes pauž ka nepieciešams panākt dzimumu līdztiesību. “Jāatsakās no stereotipiem, ka vīrietis neraud, vīrietim jāpelna nauda un jābūt atbildīgam par ģimenes budžetu,” saka Helmane un norāda, ka vīriešiem arī jāpievērš lielāka uzmanība veselības aprūpei.

70% vīriešu Latvijā atzīst, ka tikai absolūtas nepieciešamības gadījumā dodas pie ārsta. Pētnieki atzīst, – tas viss būtiski ietekmē valsts attīstību, ekonomisko stabilitāti.