Pētījums: Latvijā 32% vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā

8 komentāri
Pētījums: Latvijā 32% vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā
Foto: Pixabay.com

Bet gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka ir pieļaujams bērnus disciplinēt ar sišanu. Tāpat daudzi uzskata, ka citiem nav jāiejaucas, ja kāds per savus bērnus. Šādus datus apkopojusi Labklājības ministrija, vienlaikus atgādinot, ka pērt bērnus ir aizliegts ar likumu.

Ar jaunākajiem datiem par bērnu dzīvi Latvijā nākusi klajā Labklājības ministrija un pētījumā atklājies, ka trešdaļa no aptaujātajiem vecākiem savu bērnu audzināšanā izmantojuši fizisku sodu. Lai gan gandrīz puse respondentu uzskata, ka bērna sišana kā audzināšanas metode nav pieļaujama, 47% pieļauj, ka dažās situācijās bērnu var disciplinēt, viņu sitot.

“Varētu šausmināties par to, bet, ja skatāmies dinamikā, situācija tomēr mainās. Šogad pētījumā vairāk vecāku uzskata, ka tas nav pieļaujams,” norāda labklājības ministrs Jānis Reirs.

Kā attaisnojumu miesas soda izpildei vecāki nosaukuši paši savas emocijas, bērna vainošanu, kā arī pārliecību par to, ka fiziski bērnu sodīt ir efektīvi. Vienlaikus pētījumā secināts, ka sabiedrībā pastāv augsta vardarbības tolerance, proti, vairums, redzot bērna iepēršanu vai raustīšanu, neiejaucas. Daudzi uzskata, ka tā privāta ģimenes lieta, kurā nav jāiejaucas. Jāpiezīmē  ka Latvijā bērna miesiska sodīšana ir aizliegta ar likumu.

“Pirmo reizi tiek atzīmēta skolas nozīme, bērni atzīmē to, ka tiek runāts par tiesībām. Ir interesanti, ka aptaujā neviens nevarēja pateikt, kas ir ANO konvencija, bet tas, ka skolās runā par tiesībām un pienākumiem, tas ir pozitīvi,” norāda Reirs.

Ministrija apkopojusi arī vispārējus statistikas datus par bērniem Latvijā. Šī gada sākumā bija 359 000 bērnu, zēnu ir par 10 000 vairāk nekā meiteņu. Salīdzinot ar pagājušā gada sākumu, šajā gadā bērnu kopskaits pieaudzis par vairāk nekā 2000.

TOP komentāri

 • Evija Avotiņa
  +1 +1 0

  Evija Avotiņa

  Adriāna Kalniņa Jūs tiešām zināt kā bija agrāk??? ? /Sekas ir mūsdienu paaudze/cilvēki..?
 • Amanda Jonauska
  +1 +1 0

  Amanda Jonauska

  Adriāna Kalniņa Nedomāju, ka jebkurš bērns ir pelnījis, lai viņa psihe tiktu iedragāta. Nevienam nevajadzētu izjust to bezpalīdzību, kaunu, dusmas un sāpes. Pie tam, ja to dara tavi vecāki, kuriem bērns uzticas, mīl viņus. Es biju ļoti apķērīgs bērns, man vajadzēja tikai paskaidrot, kādēļ drīkst, kādēļ nedrīkst. Paskaidrot, kādēļ tas, ko es darīju bija slikti.
  Tas, ka vecāki paši izlaiž savus bērnus, un tad netiek ar viņiem galā ir cits jautājums. Visu var atrisināt ar mīlestību. Nedomāju, ka kādam bērnam vajadzētu dzīvot bailēs.
 • Ilva Strada
  0 0 0

  Ilva Strada

  Problema ir tada, ka berni censas pieverst vecaku uzmanibu ar palaidnibam. Jo mes vecaki stradajam divos darbos lai uzturetu savu gimeni. Latvijas valsiba to ir panakusi ar nabadzibu, no ta cies berni.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl