Pētījums: Latvijā 32% vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā

8 komentāri
Pētījums: Latvijā 32% vecāku izmanto miesas sodus bērna audzināšanā
Foto: Pixabay.com

Bet gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka ir pieļaujams bērnus disciplinēt ar sišanu. Tāpat daudzi uzskata, ka citiem nav jāiejaucas, ja kāds per savus bērnus. Šādus datus apkopojusi Labklājības ministrija, vienlaikus atgādinot, ka pērt bērnus ir aizliegts ar likumu.

Ar jaunākajiem datiem par bērnu dzīvi Latvijā nākusi klajā Labklājības ministrija un pētījumā atklājies, ka trešdaļa no aptaujātajiem vecākiem savu bērnu audzināšanā izmantojuši fizisku sodu. Lai gan gandrīz puse respondentu uzskata, ka bērna sišana kā audzināšanas metode nav pieļaujama, 47% pieļauj, ka dažās situācijās bērnu var disciplinēt, viņu sitot.

“Varētu šausmināties par to, bet, ja skatāmies dinamikā, situācija tomēr mainās. Šogad pētījumā vairāk vecāku uzskata, ka tas nav pieļaujams,” norāda labklājības ministrs Jānis Reirs.

Kā attaisnojumu miesas soda izpildei vecāki nosaukuši paši savas emocijas, bērna vainošanu, kā arī pārliecību par to, ka fiziski bērnu sodīt ir efektīvi. Vienlaikus pētījumā secināts, ka sabiedrībā pastāv augsta vardarbības tolerance, proti, vairums, redzot bērna iepēršanu vai raustīšanu, neiejaucas. Daudzi uzskata, ka tā privāta ģimenes lieta, kurā nav jāiejaucas. Jāpiezīmē  ka Latvijā bērna miesiska sodīšana ir aizliegta ar likumu.

“Pirmo reizi tiek atzīmēta skolas nozīme, bērni atzīmē to, ka tiek runāts par tiesībām. Ir interesanti, ka aptaujā neviens nevarēja pateikt, kas ir ANO konvencija, bet tas, ka skolās runā par tiesībām un pienākumiem, tas ir pozitīvi,” norāda Reirs.

Ministrija apkopojusi arī vispārējus statistikas datus par bērniem Latvijā. Šī gada sākumā bija 359 000 bērnu, zēnu ir par 10 000 vairāk nekā meiteņu. Salīdzinot ar pagājušā gada sākumu, šajā gadā bērnu kopskaits pieaudzis par vairāk nekā 2000.