Pētījums: Klimata pārmaiņas var radīt iespaidīgus viļņus jūrā pēc nogruvumiem

Pievienot komentāru
Pētījums: Klimata pārmaiņas var radīt iespaidīgus viļņus jūrā pēc nogruvumiem
ZUMAPRESS/SCANPIX

Arī nelielas temperatūras svārstības un gaisa sasilšana var izraisīt izmaiņas apkārtējā vidē, piemēram, Aļaskā, notiekot jauniem ledus masīvu un kalnu nogruvumiem, var sagaidīt iespaidīgus cunami viļņus, par jauna pētījuma rezultātiem informē TV3 raidījumā “900 sekundes”.

Lai gan retas, bet arī plašajā un maz apdzīvotajā Aļaskā ir iecienītas tūristu vietas un kopienas pie ūdeņiem. Zinātnieki jaunā pētījumā ceļ trauksmi par dažu šādu vietu turpmāko likteni, ņemot vērā klimata izmaiņas un vietām novērojamo ledus kušanu.

100 kilometrus no Ankoridžas atrodas kāds fjords, kur šī situācija esot kā uz delnas. Kalnainais apgabals atrodas tieši pie populāra kruīza kuģu maršruta. Gaisam sasalstot, var ar visai lielu varbūtību paredzēt, ka ledus šļūdonis iegāzīsies ūdenī tuvāko 10-20 gadu laikā.

Pētnieki uzskata, ka sekas var būt katastrofālas, pat, ja garām nedotos kāds tūrisitiem pilns kuģis. Ūdens vilnis, kas pārsniegtu 10 metru augstumu, varētu traukties pāri tuvumā esošajam ciematam un pārklāt teritorijas arī tālāk no krasta. Līdzīgi notikumi tika novēroti 2015.gadā, tad gan vilnis gāza vien kokus vēl 200 metrus no krasta.

Pētnieki cer tuvākajā laikā ierīkot sensorus, kas varētu jau priekšlaicīgi brīdināt cilvēkus par tuvojošos nogruvumu bīstamajā fjordā.

Pēdējā gadsimta laikā 10 no 14 augstākajiem cunami viļņiem bijuši tieši ar ledājiem klātos kalnainos apgabalos.