1 komentārs

Aptaujas rezultāti* liecina, ka 67% Latvijas iedzīvotāju labprāt samazinātu atkritumu daudzumu savā mājsaimniecībā, tomēr katrs piektais atzīst, ka tam trūkst motivācijas un ka īsti nav redzams paradumu maiņas dotais labums. Bezatkritumu dzīvesveida entuziaste, biedrības “Zero Waste Latvija” vadītāja Anna Doškina, IKEA interjera dizainers Dariuss Rimkus un IKEA vadītājs Latvijā Pēteris Grīnbergs dalās ieteikumos, kā mājās pavisam vienkārši samazināt atkritumu daudzumu.

Atrodi savu personisko motivāciju

”Cilvēki mēdz aizmirst, ka pat sīkumi kopā tomēr var radīt ļoti lielu iespaidu. Visi sīkie solīši var kļūt par lielu soli visai sabiedrībai. Tāpēc pats svarīgākais ceļā uz paradumu maiņu ir atrast savu personisko motivāciju,” saka Anna Doškina, norādot, ka iemesli var būt dažādi – daži palīdzēs ietaupīt laiku un naudu, bet citi uzlabos dzīves kvalitāti un emocionālo labsajūtu. Annas ģimenei nozīmīgākais solis uz patēriņa un atkritumu daudzuma samazināšanu bija maltīšu plānošana. Piemēram, konsekventi iepērkot pārtiku internetā uzreiz nedēļai, izdevās novērst impulsa un neplānotus pirkumus.

”Lai sāktu samazināt mājsaimniecības atkritumu daudzumu, svarīgākais atbalsts ir trīs faktori. Pirmkārt, informācija. Tas nekas, ja uzreiz visu nezini, – pat tie, kas šķiro jau gadiem, joprojām diskutē, ko iesākt ar kādu konkrētu materiālu. Mēs mācāmies darot. Otrkārt, gribēšana – interese par dabai draudzīgāku dzīvesveidu. Un, treškārt, ērtums – lai pārmaiņas ir vieglas un vienkārši ieviešamas,” Anna pastāsta un iesaka sākt ar mazumiņu, piemēram, vienlaikus mainot tikai vienu paradumu. ”Jaunu paradumu izveidošanai ir vajadzīgs laiks – arī tad, ja tie ir saistīti ar zaļāku dzīvi mājās vai ar atkritumu šķirošanu. Labā ziņa ir tāda, ka ar katru soli kļūst vieglāk, paradumi iesakņojas, un beigās varam daudz panākt, pat īsti nepiepūloties,” viņa piebilst.

Domā vēl zaļāk un klausies raidījumu “Zaļa dzīve mājās”!

IKEA un StarFM kopīgi veidotajā rubrikā “Zaļa dzīve mājās” šoreiz viesojās IKEA vadītājs Pēteris Grīnbergs un “Zero Waste Latvija” vadītāja Anna Doškina, un raidījuma tēma – kā mazināt radīto atkritumu apjomu un kā padarīt atkritumu šķirošanu patiešām ērtu.

IKEA vadītājs raidījumā atklāj, ko IKEA dara, lai mazinātu atkritumu daudzumu, uzsverot, ka mūsdienās ražotajām ir jābūt atbildīgam par to, kādas preces tiek ražotas, jo tas galu galā ir tas, ko patērētāji pērk. IKEA veikalos jau tagad pieejami pārstrādātu plastmasas pudeļu paklāji un daudzas citas ilgtspējīgas preces. Tāpat Pēteris Grīnbergs uzsver, ka IKEA veikalos ir izvietotas atkritumu tvertnes, kas liek pircējiem aizdomāties un mudina apmeklētājus šķirot atkritumus arī mājās.

Samazināt atkritumu daudzumu ir vienkārši

IKEA Interjera dizaina nodaļas vadītājam Dariusam Rimkum ir vairākas idejas, kā to panākt pavisam vienkārši.

1. Izvēlies atjaunojamus vai pārstrādātus materiālus. IKEA interjera dizainers iesaka – kad izraugies mēbeles vai interjera priekšmetus, pievērs uzmanību tam, vai tie ir izgatavoti no atjaunojamiem vai pārstrādātiem materiāliem, vismaz pārstrādājamiem. ”Mūsdienās ir viegli atrast šādas lietas par pieejamu cenu. Mūsu klāstā ir, piemēram, mīksts paklājs un aizkari, kas izgatavoti no pārstrādātām plastmasas pudelēm, mēbeles no pārstrādātas koksnes, burkas no pārstrādāta stikla un preces no dabiskiem, atjaunojamiem materiāliem, piemēram, ātri augoša bambusa vai džutas,” saka D. Rimkus.

2. Izveido ērtu šķirošanas risinājumu. Viens no iemesliem, kāpēc cilvēki nešķiro atkritumus un nepievēršas citiem ilgtspējīga dzīvesveida aspektiem, ir vietas un infrastruktūras trūkums mājās. Taču D. Rimkus saka, ka vietu vienmēr var atrast, pieejot jautājumam radoši. Parasti šķiet, ka, lai šķirotu atkritumus, visām tvertnēm noteikti ir jābūt virtuvē, taču tā nemaz nav.

”Tvertnes var likt dažādās mājokļa telpās. Piemēram, lielas plastmasas tvertnes plastmasas un papīra atkritumiem var novietot priekšnamā, bet mazākas, organiskajiem atkritumiem, likt virtuvē zem izlietnes vai skapītī. Arī balkons vai terase, ko bieži izmanto mantu glabāšanai, var būt vēl viens solis ceļā uz zaļāku dzīvi mājās. Ja problēmas sagādā vietas trūkums, vairākas tvertnes var kompakti salikt citu uz citas. Šķirošanai var izmantot pat iepirkumu maisiņus vai pievilcīgus grozus,” rosina IKEA interjera dizainers.

3. Neaizmirsti par pārtikas atkritumiem. Viens no veidiem, kā tikt gala ar organiskajiem atkritumiem, ir tos kompostēt. Komposta veidošanai nav obligāti nepieciešams dārzs – barojošu kompostu saviem istabas augiem var izveidot arī virtuvē vai uz balkona.

4. Pirms met ārā – padomā. ”Atkritumu šķirošana nav tikai pārdomāta rīcība, kā neļaut atkritumiem nonākt izgāztuvē vai kā salikt nevajadzīgo piemērotās kastēs. Svarīgi ir arī padomāt, vai mantas nevar lietot kaut kā citādāk vai atdot kādam, kam tās varētu noderēt. Iekārtojot mājokli, izvēlies lietas, kas ir ilgmūžīgas vai viegli pārveidojamas, piemēram, dabiska koka krēslu var viegli pārkrāsot, bērnu krēsliņu atdot citai ģimenei,” saka D. Rimkus.

*Aptauju pēc IKEA pasūtījuma 2021. gada maijā veica pētījumu aģentūra “Norstat”. Aptaujā piedalījās 500 Latvijas iedzīvotāju.

Par projektu

IKEA apņemšanās ir pozitīvi ietekmēt cilvēkus un planētu – mēs vēlamies radīt labāku ikdienas dzīvi un reizē saudzēt vidi. Iniciatīvas ”Zaļa dzīve mājās” mērķis ir ar vienkāršām, viegli īstenojamām idejām iedvesmot dzīvot mājās vēl veselīgāk un dabai draudzīgāk. No saules enerģijas paneļiem līdz mēbelēm no pārstrādātas plastmasas – IKEA veikalos jau šobrīd pieejams plašs klāsts videi īpaši draudzīgo preču. Tagad ir jūsu kārta rīkoties! Klausies raidījumu ”Zaļa dzīve mājās” radio StarFM otrdienās plkst. 17:15 un iedvesmojies dzīvot zaļāk! Un, ja trūkst ideju mājokļa iekārtošanai, tās atradīsi tepat, apskatot saturu nedaudz zemāk.