Personas, kuras nevar atļauties veikt veselības apdrošināšanas iemaksu, aicina vērsties sociālajā dienestā

17 komentāri

Veselības ministrija ceturtdien skaidroja, ko darīt, lai nākamgad, mainoties veselības aprūpes finansēšanas sistēmai, cilvēki nepaliktu bez valsts apmaksātiem pakalpojumiem.

Sociāli neapdrošinātajiem iedzīvotājiem no septembra Nacionālajā veselības dienestā ir iespējams veikt īpašu – 206 eiro lielu maksājumu. Apmaiņā pret to Veselības ministrija sola īsākas rindas pie speciālistiem un labāku pakalpojumu kvalitāti.

To, vai persona ir automātiski apdrošināta, vai jādomā par 206 eiro brīvprātīgā maksājuma veikšanu, katrs iedzīvotājs var pārliecināties Nacionāla veselības dienesta mājaslapā, kur izveidots tiešsaistes tests.

Visus valsts apmaksātos veselības pakalpojumus saņems 21 sabiedrības grupu, kas tiek automātiski apdrošināta un strādājošie vispārējā nodokļu režīmā. Tikmēr pārējiem, piemēram, mikrouzņēmumu darbiniekiem, maksājums ir ieteicams, īpaši, ja nākamgad vēlas izmantot Eiropas veselības apdrošināšanas kartes pakalpojumus, apmeklēt plānveida procedūru vai operāciju.

Ja personai, kura nav automātiski apdrošināta, nav 206 eiro, par ko nopirkt polisi, veselības ministre Anda Čakša aicina vērsties pašvaldības sociālajā dienestā.

Čakša skaidro: “Ja mēs runājam par maznodrošinātajiem, tad visdrīzāk viņiem būtu jāiekrīt kādā no automātiski apdrošinātājiem groziem. Jā nē, tad ilgtermiņa mums jau ne vairs kā veselības politikas veidotājiem būtu jārisina sociālā nodrošinājuma jautājumi.”

Pēc Čakšas teiktā, veselības sasaiste ar sociālām iemaksām ļaušot izskaust rindas pie speciālistiem un uzlabot pakalpojumu kvalitāti.

Čakša min: Es nevaru apsolīt, ka tas būs rīt, jo tā nekur nav pasaulē. Pajautājiet mūsu tautiešiem, kas brauc no Lielbritānijas, kādēļ viņi brauc saņemt pakalpojumu uz Latviju?  Tādēļ, ka tur pieraksts pie lora ir seši mēneši, un tā ir izslavēta angļu sistēma. Mēs ļoti daudz strādājam, lai 30 dienu laikā būtu pieejams speciālists.”

Lai sevi apdrošinātu, 206 eiro jāpārskaita uz Nacionālā veselības dienesta Valsts kases kontu. Norēķināties var gan caur internetbanku, gan pasta nodaļā vai kāda no dienesta reģionālajām nodaļām.

17 komentāri