Personāla trūkuma dēļ lielajām slimnīcām nākas pārcelt operācijas

5 komentāri

Mediķi pamet darbu, pacientiem nākas atlikt un no jauna gaidīt nepieciešamās operācijas. Šis ir rezultāts, pie kā novedis nepietiekamais finansējums veselības aprūpē.

Lai arī valdība meklē veidus, kur rast nepieciešamo finansējumu, tikmēr slimnīcām pašām jātiek galā ar pacientu plūsmu un darba roku trūkumu.

Finansējuma trūkums veselības aprūpē vairs neskar tikai ārstus, māsas un viņu atalgojumu. Zemo algu dēļ mediķi pamet darbu slimnīcās, rezultātā trūkst darba roku, un tādēļ cieš pacienti. Pirms pāris dienām sociālajos tīklos ar savu stāstu dalījās kāda vēža paciente, ko slimība piemeklējusi atkārtoti, bet personāla trūkuma dēļ plānotā operācija atlikta.

Kamēr valdība meklē, kur rast papildu naudu mediķu algām, slimnīcu atbildībā ir plānot darbu tā, lai neciestu pacienti, uzskata veselības ministre Anda Čakša.

Anda Čakša
veselības ministre

Ir skaidrs, ka cilvēku trūkst, līdz ar to plānošana ir daudz rūpīgāka. Mēs rūpīgi izskatām Rīgas ietvaros, kurš profils, kurā vietā notiek, lai nodrošinātu skaidro sapratni, kurā brīdī kas notiks. Kur ir akūtā palīdzība, kur plānojam lietas, lai nebūtu jāatsaka pacientam.

Pieminētajai pacientei operācija, par laimi, jau notikusi. Šādi gadījumi neesot bieži, taču gadās, kad operācijas nākas pārcelt par dienu vai nedēļu, ja rodas nepieciešamība neatliekamā kārtā operēt kādu citu pacientu.

Tikmēr lielajās slimnīcās skaidro, ka no iekšējiem resursiem mazāk atalgotajiem mediķiem ir rasta iespēja algu pacelt. No aprīļa arī ar ministrijas ziņu vairākiem posteņiem piešķirtas piemaksas.

Egita Pole
Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētāja

Mēs esam apturējuši strauju darbinieku aiziešanu, bet neesam raduši situāciju, lai pie mums atgrieztos. Tas ir tālāks darbs – sakārtot ambulatoro pieņemšanu, atalgojuma sistēmu.

Minētās pacientes pārdomas atklāj arī citu problēmu. Kamēr zaļais koridors, kas domāts pirmreizējai audzēja diagnostikai, darbojas, tikmēr pacientiem, ko atkārtoti skāris vēzis, nākas gaidīt.

Dace Baltiņa
Veselības ministrijas galvenā speciāliste onkoloģijā

Ja pacientam pirms sešiem gadiem ir bijis veiksmīgi ārstēts krūts vēzis un šobrīd ir aizdomas uz vairogdziedzera vēzi, automātiski ar vairogdziedzera vēzi ieiet zaļajā koridorā. Ja ir bijis krūts vēzis un slimība ir atjaunojusies, tas nebūs zaļais koridors.

Šā gada laikā ministrija cer izstrādāt nākamo plūsmas modeli, kā šos cilvēkus iespējami ātrāk novirzīt vai nu uz ārstēšanu, vai aprūpi.

5 komentāri