Komentāri
Pērn reģistrēta zemākā saslimstība ar tuberkulozi pēdējā 21 gada laikā
FOTO: Flickr

Rīt, 24. martā, visā pasaulē tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Pērn sasniegta zemākā reģistrētā saslimstība* ar tuberkulozi kopš 1993. gada. Kaut arī saslimstība pēdējo gadu laikā ir bijusi mainīga, jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati apliecina, ka pozitīva tendence, kura sākusies Latvijā 2002. gadā, joprojām turpinās un saslimstība ar tuberkulozi turpina samazināties.

2014. gadā salīdzinājumā ar 2013. gadu saslimstība ar tuberkulozi ir samazinājusies par sešiem procentiem, kas atbilst kopējai tendencei Eiropas valstīs. Samazinājies arī saslimšanas gadījumu skaits bērnu un pusaudžu vidū.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

2014. gadā kopā reģistrēti 637 jauni tuberkulozes gadījumi, kas ir par 139 gadījumiem mazāk nekā 2013. gadā, kad tika reģistrēti 776 jauni tuberkulozes pacienti. Arī bērnu saslimstība ar tuberkulozi 2014. gadā ir samazinājusies – vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem reģistrēts 41 saslimšanas gadījums (2013. gadā – 45), savukārt jauniešiem vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem reģistrēti 11 saslimšanas gadījumi (2013. gadā – 13).

Pērn, tāpat kā gadu iepriekš, visaugstākā saslimstība ar tuberkulozi reģistrēta vecuma grupā no 18 līdz 59 gadiem. Arī dzimumu struktūrā iepriekšējo gadu tendence saglabājas – vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes.

Tuberkuloze ir gaisa pilienu infekcijas slimība, ar kuru parasti inficējas no slima cilvēka, tam runājot, klepojot, šķaudot. SPKC speciālisti norāda, ka, analizējot 2014.gada datus par tuberkulozes slimnieku dzīvesveidu pirms inficēšanās, var secināt, ka nozīmīgi riska faktori saslimšanai ar tuberkulozi var būt sociāli ekonomiskie faktori (piemēram, bezdarbs), pārmērīga alkohola lietošana, HIV infekcija, apcietinājums, narkotisko vielu lietošana, bet jo īpaši – kontakts ar infekciozu tuberkulozes slimnieku.

Līdz ar to pieaugušajiem ir lielāks risks saslimt ar tuberkulozi nekā bērniem.

Lielākā nozīme tuberkulozes profilaksē ir imunitātes stiprināšanai un veselīgam dzīvesveidam, tādējādi samazinot organisma spējas pretoties tuberkulozes izraisītājam. Sabalansēts darba un atpūtas režīms, pareizs ēšanas režīms (ēdienreizēs organisms saņem gan olbaltumvielas, gan ogļhidrātus, taukus u. tml.), pietiekamas fiziskās aktivitātes u.c. stiprinās imunitāti un uzlabos veselību.

Tāpat, ņemot vērā, ka tuberkulozes simptomi var būt praktiski nemanāmi, nepieciešams rūpīgi sekot līdzi savai veselībai un veikt profilaktiskās veselības pārbaudes pie ģimenes ārsta reizi gadā, kā arī nepieciešamības gadījumā veikt plaušu rentgenoloģisko izmeklēšanu.

Raksturīgākās tuberkulozes saslimšanas pazīmes ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairākas nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, pastiprināta svīšana naktīs. Ja jums ir kaut viena no šīm pazīmēm, dodaties pie ģimenes ārsta, kurš jums nozīmēs tālākus izmeklējumus.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl