Pērkot zemi, ārvalstu lauksaimniekiem prasīs tekošā latviešu valodā pamatot savas darbības plānus

Pievienot komentāru

Saeima priekšvēlēšanu gaisotnē arī atkārtoti vētīja likumu, kas regulē lauksaimniecības zemes iegādi. Šajā likumā, kuru prezidents bija nodevis atpakaļ Saeimai otrreizējai caurlūkošanai, noteikta prasība, ka ārzemniekiem, kuri vēlētos pirkt lauksaimniecības zemi Latvijā, būtu jāprot labi runāt latviski. Šo noteikumu kritiķi gan uzskata, ka šie ierobežojumi rada vien šķietamību, ka ārzemniekiem lauksaimniecības zemi Latvijā būs grūtāk iegādāties.

Ārzemniekiem, kuri vēlēsies iegādāties lauksaimniecības zemi, būs jāprot valsts valoda vismaz B līmeņa 2. pakāpē. Tas nozīmē spēju skaidri noformulēt, kam zemi paredzēts izmantot. Idejas autori cer, ka jūlijā, kad norma stāsies spēkā, aiz robežām interesi par Latvijas zemi būtiski saruks.

Dombrava: “Cilvēki nevēlas, lai Latvijas nacionālais resurss – zeme – nonāk ārvalstu spekulantu rokās. Diemžēl tas jau ir noticis, bet mums ir iespēja to samazināt nākotnē,” sacīja deputāts Jānis Dombrava (VL–TB/LNNK).

Daļa deputātu Dombrava teikto gan dēvēja par populismu, minot konkrētu piemēru, kā valodas prasību varēs apiet. “Piemēram, Jānis Dombrava, kurš ir letiņš kauls no kaula, pirktu zemi uz juridiskas personas vārda un pēc tam šī SIA “Ozoli un zīles” kapitāldaļas pārdotu dāņu vai zviedru fondiem. Vai, it kā labu gribot, ieliekot šo normu par valodu, mēs nemānām Latvijas sabiedrību un lauksaimniekus, ka tā ir tāda butaforija,” sacīja Edvards Smiltēns (“Vienotība”)

Saeimas vairākums nobalsoja par valodas zināšanu normu. Tās saskaņošana Eiropas Komisijā Latvijai gan var radīt nopietnas problēmas, jo klaji pārkāpj brīvā tirgus principus.

Jāpiebilst, ka minētos likuma grozījumus un valodas normu Valsts prezidents Raimonds Vējonis jau reiz atdeva deputātiem pārstrādei, līdz ar to vairs nav šķēršļu, lai likums stātos spēka jūlijā.

Lasi vēl