Perevoščikovs: Lidmašīnās no epidemioloģiskā viedokļa riskanta vieta ir tualetes

1 komentārs
Perevoščikovs: Lidmašīnās no epidemioloģiskā viedokļa riskanta vieta ir tualetes
KASPARS KRAFTS, F64

Lidmašīnās no epidemioloģiskā viedokļa riskanta vieta ir tualetes, pirmdien, 19. oktobrī, preses konferencē norādīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Taujāts, kā epidemiologi raugās uz ceļojumiem skolas rudens brīvlaikā, ņemot vērā tūrisma kompāniju piedāvājumus doties uz tādām valstīm kā Kipru, no kurienes atgriežoties nav jāievēro pašizolācija, SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors norādīja, ka saistībā ar ceļojumiem varētu būt vairākas bažas. Pirmkārt, jau bijuši gadījumi, kad cilvēki devušies braucienā uz ārzemēm un saslimšana ar Covid-19 konstatēta jau pirms izbraukšanas vai izbraucot no valsts. “Tas ir viens no riskiem, kas var būt ceļojuma laikā un kas nav patīkams, var paildzināt un pagarināt atgriešanos atpakaļ,” pauda Perevoščikovs.

Viņš arī norādīja, ka nav iespējams prognozēt, kā attīstīties epidemioloģiskā situācija jebkurā no ārvalstīm, tostarp valstīs, no kurām atgriežoties patlaban nav jāievēro pašizolācija. Kā liecina pieredze, slimība mēs izplatīties ļoti, ļoti ātri. “Ja šodien kādā valstī situācija ir normāla, tad pēc nedēļas vai divām ir iespējami kādi uzliesmojumi, kas varētu radīt problēmu. Arī atgriežoties, var mainīties situācija un varētu būt striktāki nosacījumi attiecībā uz pašizolācijas ievērošanu,” sprieda eksperts.

Perevoščikovs uzsvēra, ka riski pastāv arī ceļa gaitās atkarībā no tā, ko cilvēki dara ceļa gaitās. “Ļoti daudz [Covid-19] slimnieku patiešām lido. Tas atklājas vēlāk [epidemioloģiskās izmeklēšanas gaitās]. Tad mēs tiešām meklējam kontaktpersonas, sazināmies ar šiem cilvēkiem un brīdinām, ka jūs lidojāt uz Kipru vai kādu citu valsti un blakus jums sēdēja kāda inficēta persona,” stāsta Perevoščikovs, norādot, ka nereti cilvēki atzīst, ka ieturējuši maltīti un masku noņēmuši.

Tāpat viņš atzina, ka lidmašīnās no epidemioloģiskā viedokļa vieta, kur ir augstāks risks inficēties, ir tualetes. “Lidmašīnās riskanta vieta ir tualetes telpa. Varbūt salonā ir ventilācija un maskas lietojam, bet, ja mēs aizejam uz tualetes telpu, nav garantijas, ka pēc katra iepriekšējā apmeklētāja krāni un tas, kam mēs tur pieskaramies, būs labi dezinficēts. Roku dezinfekcija lidmašīnā ļoti svarīga ir arī pēc tualetes apmeklēšanas. Ja mēs pieskaramies krānam, uz rokām mums tas vīruss arī paliks,” sacīja eksperts.

Viņš teica, ka jautājumu par nepieciešamību ceļot rūpīgi jāizvērtē no vairākiem aspektiem, tostarp ceļotājam jābūt skaidrībai, ko viņš iesāks citā valstī gadījumā, ja saslims ar Covid-19 – vai spēs apmaksāt ārstēšanos slimnīcā vai uzturēšanos kur citur, kā atgriezīsies, ja būs slims vai inficēts. Ja gadījumā šāda situācija tiek piedzīvota, vai ir garantija, ka cilvēkam, atgriežoties no ārvalstīm, darbavietā dos iespēju ievērot pašizolāciju. Ir jāņem vērā vairāki aspekti, un gala lēmumu jāpieņem katram konkrētajam cilvēkam, izvērtējot visus “par” un “pret”.