Pensionēts izmeklētājs saskaras ar tiesu sistēmas vienaldzību

Komentāri

Pensionēts izmeklētājs Jānis Lūsis ir nepatiesi apvainots likumpārkāpumā un divās instancēs tiesneši viņa pierādījumus pilnībā ignorējuši. Beidzot ticis attaisnots, tomēr viņš vēlas panākt, lai tiesneši par savām kļūdām atbild, taču tiesu sistēma viņus sargā.

Tas, par ko Lūsis tiesājas, citam šķistu nebūtisks. Pirms diviem gadiem viņš saņēma policijas brīdinājumu par to, ka it kā stāvvietā iebuktējis kādu automašīnu, taču tajā brīdī ir fotogrāfijās, viņš Daugavas stadionā tika apbalvots par sportisku panākumu.

Ne Rīgas rajona, ne apgabaltiesa trīs tiesnešu sastāvā neuzskatīja to par vērā ņemamu pierādījumu. Tikai pērnā gada oktobrī Lūsis panāca taisnu tiesu – apgabaltiesa jau citā sastāvā beidzot atzina iepriekšējo instanču nolaidību.

Lūsis 25 gadus nostrādājis par izmeklētāju, tāpēc pat sievas lūgumos aizmirst šo lietu nespēja ieklausīties. ”Es saku – Inār, es nevaru! Kā domājošs cilvēks var tādu pārestību aizmirst? Pilsoņa pienākums ir šādus negodīgus tiesnešus parādīt sabiedrībai, lai viņus nosoda, bet priekšsēdētājs (Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs – red.) neko nesaskata! Un es jautāju – vai tad notiesāt nevainīgu cilvēku, vai tad tas nav pats lielākais pārkāpums?” retoriski vaicā Jānis Lūsis.

Lūgumus disciplināri sodīt tiesnešus noraidījuši gan attiecīgo tiesu priekšsēdētāji, gan arī – Augstākās tiesas vadītājs, kurš bija Lūša pēdējā cerība. ”Saņēmu atbildi 26. martā no Bičkoviča. Viņš atbild, ka uzskatu, ka Biteniece, Geimans, Jansone un Kuzmane nav pārkāpuši,” Bičkoviča atbildi atklāj Lūsis.

Preses konferencē Bičkovičs konkrēto lietu, protams, nevar atsaukt atmiņā, taču liek noprast, ka līdzīgos gadījumos virzās pēc attiecīgās likuma normas, un neko nav pārkāpis. ”Šobrīd ir likuma precīzi definēts tas, kas var būt par pamatu disciplinārlietas ierosināšanai. Es kā amatpersona nevaru izvēlēties,” skaidro Bičkovičs.

Lūsis tagad apsver iespēju prasīt morālo kompensāciju, taču baidās, ka vēl viena tiesāšanās veselību tikai vēl vairāk sagandēs. Kā nekā 80 gados viņam vēl ir padomā noskriet pasaules čempionātā.

Lasi vēl