Pelēči Latvijā nokoduši 93 aitas un divus teļus; uzbrukumi pieņemas spēkā

0 Komentāru
Pelēči Latvijā nokoduši 93 aitas un divus teļus; uzbrukumi pieņemas spēkā
Tambako The Jaguar / Flickr

Vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem pieņemas spēkā – šogad jau nokostas 93 aitas un divi teļi. Aitu audzētāji uzskata, ka vilku radītie zaudējumi būtu jākompensē no valsts naudas, jo lopkopjiem tas ir pārāk liels trieciens.

Aitkopes Dinas Avotiņas ganāmpulks ir viens no tiem, kas šovasar augusta sākumā piedzīvoja vilku uzbrukumu. Plēsēji Alojas novadā sešas aitas nokoda un septiņas savainoja, tādējādi radot vairāku tūkstošu eiro zaudējumus. Saimniece norāda, ka cietušas arī pārējās aitas, tās izbīļa dēļ neuzbarojās.

Foto

Ganāmpulka saimniece Dina Avotiņa ir arī Latvijas Aitu audzētāju asociācijas pārstāve, norāda, ka daļa aitkopju par vilku uzbrukumiem nemaz neziņo, jo nesaskata tajā jēgu. Aitkope uzskata, ka Zemkopības ministrijai būtu jākompensē vilku radītie zaudējumi.

Šogad reģistrēti jau 17 vilku uzbrukumi mājlopiem, plēsēji paspējuši nokost 93 aitas. Valsts mežu dienesta medību daļas vadītājs norāda, ka lopkopjiem pašiem būtu vairāk jārūpējas par ganāmpulku drošību. To skaidri pierāda šovasar kāda Ziemeļvidzemes lopkopja pieredze, kura nepietiekami aizsargātajām aitām vilki uzbruka divas reizes divu dienu laikā.

Valters Lūsis, VMD medību daļas vadītājs:

Pirmajā naktī viņam nokoda 33 aitas, otrā dienā viņam vilks bija tik nekaunīgs, ka ielīda kūtī, bija kūts durvis atstātas vaļā, un vilks šiverēja pa kūti. Nu, tad nav brīnums, ka apkož…

Zemniekiem ir vairāk pašiem jārūpējas par sava īpašuma drošību, nevis jāgaida kompensācijas, norāda Zemkopības ministrijā. Ministrijas speciāliste norāda, ja saimnieks ir uzstādījis, piemēram, elektrisko ganu vai citas drošības iekārtas, tad ir pieejams atbalsts lopu apdrošināšanai.

Video

Save

Save

0 Komentāru