“Pedofilu sapnis”: dāvanu aizsegā piramīdas shēmā dalās ar bērnu adresēm

1 komentārs

Policija ir satraukusies par vecāku lētticību, interneta sociālajos tīklos atklājot svešiniekiem savu bērnu dzīvesvietu. Piramīdas tipa shēma aicina nepazīstamiem bērnam nosūtīt vienu dāvanu pretī savam bērnam saņemot vairākas dāvanas no citiem svešiniekiem. Piemēram, Rīgas pašvaldības policija šo zibakciju nodēvējusi par ”pedofila sapni”, jo viņš tiek pie visas vajadzīgas informācijas bērna savaņģošanai.

Solījumu apmāti par Ziemassvētku dāvanu kaudzēm saviem bērniem no svešiniekiem, Facebook lietotāji, lielākoties māmiņas, dalās ar aicinājumu piedalīties zibakcijā.

”Viss, ko vajag, ir 6 gribētāji, kas vēlas iepriecināt savus bērnus ar dāvanām un nopietni apsver piedalīties. Kā tas strādā: Jūs pērkat un sūtat vienu dāvanu, bet Jūsu bērns saņem 36 dāvanas.”

Katram ir jāpanāk, lai shēmā iesaistās seši cilvēki. Un tiem sešiem – atkal seši, un tā visu laiku.

Toms Sadovskis, Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis:

Tā ir absolūti klasiska piramīdas shēma, kurā ieguvēji ir, iespējams, tikai 5 līdz 10% cilvēku, savukārt pārējie 90% paliek bešā.

Taču policiju satrauc daudz kas vairāk – bērnu drošība. Šīs shēmas ietvaros vecākiem ir jādalās ar savām adresēm, kur bērns dzīvo.

”Es sūtu Tev cilvēka adresi, no kura saņēmu šo ziņu. Tu uz turieni sūti bērnam dāvanu. Un sūti pašu pirmo ziņu tālāk saviem draugiem. Tiem, kas piekrīt piedalīties, Tu sūti manu adresi un īsu aprakstu par bērnu.”

Katrs nākamais piramīdas dalībnieks uzzina bērna vārdu, uzvārdu, vecumu, hobijus un intereses, un galvenais – dzīvesvietu.

Toms Sadovskis, Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis:

Šādu informāciju pilnīgi mierīgi cilvēks var izmantot, lai uzrunātu bērnu uz ielas, pārliecināt, ka viņš ir mammai vai tētim draugs, jo, redz, viņš zina to, to un šito. Tādā veidā iegūst bērna uzticību un tad bērns labprātīgi iet viņam līdzi.

Šo informāciju var izmantot arī sarakstes uzsākšanai internetā, jo ļaundarim ir zināms viss vajadzīgais par bērnu. Tādā veidā var izvilināt no bērna kailbildes, ar kurām tālāk jau notiek šantāža. Valsts policijā atzīst – kas ir šīs piramīdas aizsācējs Latvijā – nav iespējams noskaidrot.

Zane Arāja, VP prevencijas nodaļas vecākā inspektore:

Diez vai šīs lietas pamatā ir bijusi pedofilu iecere ievākt bērnu datus, bet tomēr mēs nekad nevaram noliegt, izslēgt, ka cilvēki šo iegūstamo informāciju izmanto ne visai labos nolūkos. Protams, mēs zinām, ka ir pedofili un cilvēki ar ļauniem nolūkiem.

Šīs zibakcijas popularitātes pamatā ir uzticības iegūšana ar uzpēletu mīļumu tekstos. Taču policijas nostāja ir viennozīmīga – aicinājums šajā visā neieaistīties. Tieši šāda Ziemassvētku dāvanu piramīdas shēma vispirms sāka Facebook cirkulēt ASV, kur jau tā ir atzīta par nelegālu krāpniecību.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl