Pēdējo gadu tendence – Līgo svētkos samazinās negadījumu skaits

0 Komentāru
Pēdējo gadu tendence – Līgo svētkos samazinās negadījumu skaits
Foto: Flickr / Helmuts Guigo

Kā zināms, šajās saulgriežu svinību dienās daudziem prāts nesas uz svinēšanu, taču iedzīvotāji pirms svētkiem un svētku laikā intensīvi tika aicināti būt uzmanīgiem, lai neiedzīvotos nepatīkamos pārsteigumus.

Lai arī pēdējo gadu statistika ir iepriecinoša – ik gadu par aptuveni 15% samazinās negadījumu skaits, kuros Līgosvētku brīvdienu laikā cietuši līgotāji, viņu transportlīdzekļi vai īpašumi, tomēr kopumā Līgosvētku brīvdienas ir traumām un nelaimes gadījumiem bagātas, liecina apdrošināšanas akciju sabiedrības BTA dati.

Visbiežāk svētku laikā raizes sagādā neuzmanīgas rīcības rezultātā radīti bojājumi transportlīdzekļiem, kā arī gūtās traumas, iekārtojot svinību vietas un neapdomīgi līgojot.

“Negadījumu tendences Līgosvētku brīvdienu laikā jau vairākus gadus ir nemainīgas – visbiežāk zaudējumus cieš transportlīdzekļu īpašnieki. Tas saistīts ar autosatiksmes lielo intensitāti pirmssvētku dienās, kad liela daļa līgotāju dodas ārpus pilsētām, lai gatavotos svinībām. BTA apkopotie dati liecina, ka svētku brīvdienu laikā būtiski palielinās negadījumu skaits lielveikalu stāvlaukumos, kur lielais cilvēku pieplūdums rada paaugstināta riska apstākļus. Pērn BTA par Līgo svētku brīvdienās pieteiktajiem apdrošināšanas gadījumiem, kuros nodarīti bojājumi transportlīdzekļiem, apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja aptuveni 100 000 eiro.

Otrajā vietā pēc saņemto apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu skaita ir negadījumi, kuros klienti guvuši traumas, svinot svētkus vai gatavojoties tiem.

Savukārt, trešajā vietā ir nedienas ar nekustamo īpašumu, kas skaitliski ir krietni vien mazāk, tomēr naudas izteiksmē to īpašniekiem mēdz radīt būtiskus zaudējumus,” stāsta kompānijas Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Iveta Rijniece.

Autovadītājiem jāuzmanās lielveikalu tuvumā un braucot pa lauku ceļiem

Analizējot saņemtos apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par transportlīdzekļu bojājumiem Līgo svētku brīvdienu laikā, secināts, ka pieaug negadījumu skaits, kuros vainojama cilvēku neuzmanība vai stress. Autovadītāji nereti sabojā savus transportlīdzekļus, uzbraucot uz apmalēm, kā arī, mēģinot novietot stāvēšanai savu transportlīdzekli lielveikalu stāvvietās, noskrāpē tuvumā esošo automašīnu. Tāpat arī nereti transportlīdzekļi tiek sabojāti autovadītājam labi zināmās vietās – savu privātmāju pagalmos, kad, braucot atpakaļgaitā, tiek uzbraukts nožogojumam vai vārtiem. Statistika liecina, ka pirmssvētku dienās diezgan tipisks transportlīdzekļu sadursmju iemesls ir pietiekamas distances neievērošana blīvajā satiksmē.

“Pēc Līgo svētkiem virknei transportlīdzekļu īpašnieku nākas mainīt arī priekšējos vējstiklus, jo, braucot pa zemes ceļiem, nereti priekšā vai pretī braucošā automašīna uzrauj gaisā akmeņus, bojājot citas automašīnas vējstiklu. Tāpēc autovadītājiem noteikti der atcerēties, ka, braucot pa grants ceļiem, jāizvēlas piemērots braukšanas ātrums un jāievēro droša distance,” saka Rijniece.

Diemžēl svētku laikā bojājumus spēkratiem nodara arī trešās personas, turklāt tās ir ne tikai zādzības. Piemēram, pērn BTA saņēma apdrošināšanas atlīdzību pieteikumu par negadījumu, kad jaunieši Jāņu naktī pa dzīvojamās mājas logu izmeta stikla pudeli, kas sabojāja pie mājas novietoto transportlīdzekli, bet citviet autostāvvietā vairākas personas nodarījušas nopietnus bojājumus transportlīdzeklim, pirmssvētku dienā staigājot un lēkājot pa tā jumtu. Ik gadu svētku brīvdienu laikā apdrošinātāji saņem arī apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus par transportlīdzekļiem izsistiem sānu stikliem un nozagtām mantām no transportlīdzekļu saloniem, tāpēc aicinām cilvēkus neatstāt automašīnās vērtīgas lietas, kas varētu piesaistīt garnadžu uzmanību, piemēram, navigācijas iekārtas, videoreģistratorus un citas tehniskās ierīces.

Nelaimes gadījumi ar mājokli – finansiāli vissāpīgākie

Lai arī atlīdzību pieteikumus par nedienām ar nekustamo īpašumu apdrošinātāji Līgo svētku laikā saņem uz pusi mazāk nekā pieteikumus par dažādām traumām, finansiālā ziņā nedienas ar mājokli rada daudz būtiskākus zaudējumus to īpašniekiem.

“Visbiežāk svētku laikā zaudējumus mājokļu īpašniekiem sagādā zagļi, kuri izmanto laiku, kamēr saimnieki atzīmē svētkus ārpus pilsētas. Ik gadu BTA saņem pieteikumus par izsistiem mājokļu logiem un dažādu vērtīgu lietu zādzībām, piemēram, nozagtiem juvelierizstrādājumiem vai vērtīgiem darba instrumentiem,” stāsta BTA pārstāve. “Pērn Līgo svētkos vairākus negadījumus izraisīja zibens spērieni mājās. Vienā gadījumā zibens spēriena rezultātā tika sabojāts televizors un dekoders, bet otrs gadījums radīja nozīmīgākus postījumus – tika sabojāts mājas apkures katls un cieta ēkas dakstiņu jumts.”

Līgas un Jāņi – prātīgi svinētāji

Kas attiecas uz Līgām un Jāņiem, tad apkopotā statistika par pēdējos divos gados Līgo svētku laikā saņemtajiem apdrošināšanas atlīdzību pieteikumiem liecina, ka savas vārdadienas Līgas atzīmē ļoti prātīgi – Līgo svētku brīvdienu laikā nav saņemts neviens atlīdzību pieteikums no Līgām. Arī Jāņi savas vārda dienas svin apzinīgi – kopumā pēdējo divu gadu Līgo svētku brīvdienu laikā BTA saņēmusi tikai septiņus apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus no Jāņiem.
0 Komentāru