Pēdējo gadu laikā pieaudzis paviršiem vecākiem piemēroto administratīvo sodu skaits

0 Komentāru

Likumsargiem un bērnu tiesību aizstāvjiem nākas atgādināt, ka saskaņā ar likumdošanu bērnus līdz septiņu gadu vecumam nedrīkst atstāt bez uzraudzības.

Pēdējo gadu laikā pieaudzis paviršiem vecākiem piemēroto administratīvo sodu skaits. Tiek spriests arī par to, vai sodus par šādiem pārkāpumiem nevajadzētu padarīt bargākus.

”Mīļie vecāki, kamēr iepērkaties lielveikalā, aicinām karstās automašīnās neatstāt nedz bērnus, nedz mājdzīvniekus, tas apdraud viņu veselību un pat dzīvību. Tāpat atgādinām, ka bērnus līdz septiņu gadu vecumam bez pieskatīšanas atstāt ir aizliegts,” šāds atgādinājums, kas turpmāk tiks atskaņots vairāku lielveikalu skaļruņos, tapa pēc pagājušajā nedēļas nogalē plaši apspriestās un neviennozīmīgi vērtētās situācijas, kad vecāki savas atvases bija atstājuši mašīnā, kamēr paši iepirkās lielveikalā.

Kāda sieviete, kura noparkojusies blakus šai mašīnai, pamanīja, ka aptuveni četrus gadus vecs puika raud, bet viņam blakus guļ apmēram gadu vecs bērns. Uz notikuma vietu tika izsaukti gan ārsti, gan arī policija.

Jūlija Žavoronkova
Valsts policijas inspektore

Pašlaik ir uzsākta administratīvā lietvedība sakarā ar to, ka bērni bija atstāti bez uzraudzības. Pagaidām notiek pārbaude. Kad noskaidros visus apstākļus, tad arī tiks pieņemts lēmums.

To, vai mazuļi tiek atstāti vieni, it īpaši mājās, izkontrolēt ir teju neiespējams, ja vien par to nepaziņo līdzcilvēki. Tomēr, saskaņā ar Valsts policijas statistiku, par bērna atstāšanu bez uzraudzības noformēto administratīvo pārkāpumu protokolu skaits pēdējo trīs gadu laikā ir strauji pieaudzis, pērn sasniedzot pusotru simtu. Tikmēr jau gadiem ilgi par šādu bezatbildīgu rīcību, arī šajā konkrētajā gadījumā, policisti vecākiem vai bērna aizbildņiem var tikai izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu līdz 70 eiro.

Renāte Alberga
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija Bēru tiesību aizsardzības departamenta direktore

Nauda ir tā lieta, kas nemitīgi pasaulē zaudē savu vērtību un tādēļ arī, iespējams, arī šis sods atbilstoši pastāvošajai finanšu sistēmai, iespējams, būtu jāpārskata. Lai tas būtu adekvāts, kaut vai tikai tādēļ, ka mums ik gadu tiek palielināta minimālā alga, tad arī atbilstoši šis sods varētu tikt palielināts.

Zīmīgi, ka jau pirms gada toreizējā Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Krastiņa apgalvoja, ka ir plānoti Bērnu tiesību aizsardzības likuma grozījumi, kas šo sodu palielinātu līdz 210 eiro. Taču likuma pantus aizvien krāj putekļi, un mainījusies nav arī vecāku attieksme.

Inga Akmentiņa-Smildziņa
vecāku organizācijas “Mammamuntetiem.lv” vadītāja

Tā nelaime ir tā, ka Latvijā tā ir spēcīga tradīcija atstāt nepieskatītus bērnus, lai gan pat likums nosaka, ka līdz septiņu gadu vecumam bērnu nepieskatītu nedrīkst atstāt. Tā ir viena puse. Bet tāda labā ziņa šajā situācijā ir par to, ka līdzcilvēki aizvien labāk izturas pret to, ka ir jāpieskata ne tikai savi, bet arī citu bērni.

Jāpiebilst, ka Latvijā bērnus bez pieaugušo klātbūtnes nedrīkst atstāt līdz septiņu gadu vecumam. Savukārt pieskatīt bērnu drīkst no 13 gadiem. Tikmēr citās valstīs likums ir stingrāks, piemēram, Lielbritānijā bērnu vienu pašu nedrīkst atstāt līdz pat 12 gadu vecumam.

0 Komentāru