Pēdējo 20 gadu spēcīgākie plūdi skāruši Vāciju un Beļģiju; desmitiem bojāgājušo

2 komentāri
Pēdējo 20 gadu spēcīgākie plūdi skāruši Vāciju un Beļģiju; desmitiem bojāgājušo
REUTERS/SCANPIX

Milzu plūdu dēļ Vācijas vidienē izsludināts ārkārtas stāvoklis – dabas katastrofa laupījusi jau vairāku desmitu cilvēku dzīvības, vēl neaplēsts iedzīvotāju skaits pazudis bez vēsts, vēsta TV3 Ziņas.

Spēcīgie plūdi, kas sagrāvuši tiltus un pārrāvuši dambjus, ielas pārvērtuši upēs. Vācijas Eiskirhenes apgabalā, kas atrodas Ziemeļreinas-Vestfālenes federālajā zemē, 15. jūlijā paveras apokaliptiski skati. Spēcīgo plūdu aizskalotās automašīnas sastumtas kalnu grēdās vai uzmestas uz ēku konstrukcijām. Šādu dabas katastrofu Vācija nav piedzīvojusi pēdējos 20 gadus.

Armīns Lasčets, Ziemeļreinas-Vestfālenes gubernators

“Mums vēl nav precīzas informācijas par bojāgājušajiem Ziemeļreinā-Vestfālenē. Ir ļoti, ļoti daudz cilvēku, kas kļuvuši par šīs katastrofas upuriem. Zaudējumu apjomu vēl nevar finansiāli novērtēt. ”

Vācijas rietumos – Eiskirhenes apgabalā – miruši vismaz 10 cilvēku. Bojāgājušie arī Reinas-Zīgas apgabalā – Ķelnē, Kāmenā un Vupertālē. Precīzu upuru skaitu Vācijas varasiestādes vēl neatklāj – jo desmitiem cilvēku pazuduši bez vēsts. Katastrofas seku likvidēšanu apgrūtina elektrības un sakaru pārrāvums.

Vietējie ceturtdien, 15. jūlijā, ir šokā, cenšas saglābt, ko var –  ciemati un pilsētas ir teju vai aizslaucītas. Izpostīti uzņēmumi, dzīvojamās mājas, izskalots bruģis. Vietējie situāciju salīdzina ar postījumiem, ko Vācijai atnesa Otrais pasaules karš. “Jūs redzat, visur mājās ir dubļi, tur esošais tilts sabrucis, lejā pat mājas ir aizpeldējušas. Izskatās kā pēc Otrā pasaules kara,” spriež vietējais iedzīvotājs Zigfrīds Bergs.

“Elektrība nav pieejama visā reģionā, un tas, ko jūs redzat šeit, tagad ir sliktāk nekā pēc bombardēšanas kara laikā. Cilvēki ir salauzti. Tas ir briesmīgi,” norāda vietējā iedzīvotāja Rosa Lāgnere.

Dzīve vienā no apdzīvotākajām Vācijas federālajām zemēm – Ziemeļreinā-Vestfālenā ir paralizēta – apturēta dzelzceļa satiksme, slēgti autoceļi un no ciematiem evakuēti tūkstošiem cilvēku – kad viņi varēs atgriezties mājās, nav zināms – varasiestādes norāda, ka seku likvidēšanai būs nepieciešami vairāki mēneši.

“Milzu plūdi arī Beļģijā – pilsētu centru ielas pārvērtušās upē – pārsniedzot divu metru atzīmi. Glābšanas dienestiem nācies evakuēt simtiem cilvēku,” saka Ljēžas iedzīvotāja Edīte Dekere.

“Tas ir šausminoši. Es nedomāju, ka kādreiz kaut ko tādu nāksies piedzīvot. Ūdens gāzās mājā kā no atvērta krāna, tu nevari neko izdarīt. Centāmies glābt to, kas glābjams,” atminas applūdušās mājas īpašniece Beļģijas pilsētā Ljēžā.

Dramatiskākā situācija ir Beļģijas austrumu pilsētā Ljēžā. Applūdušas šosejas, bet valsts dienvidos un austrumos apturēta dzelzceļa satiksme.
2 komentāri