Pedagogu arodbiedrība aicina Izglītības ministriju vēl neieviest kompetencēs balstītu apmācību pirmsskolā

Pievienot komentāru

Pedagogu arodbiedrība kārtējo reizi kritizē izglītības ministru par attiekšanos tikties ar skolotājiem un skaidrot lēmumus. Īpaši tas attiecoties uz jautājumiem, kas saistīti ar pedagogu atalgojumu un plānoto skolas gaitu uzsākšanu bērniem jau no sešu gadu vecuma.

Arī trešdien, 16. maijā, uz arodbiedrības padomes sēdi ministrs bija aicināts, taču neieradās, jo esot aizņemts un ministrijas viedokli pārstāvēt varot arī citas amatpersonas.

Izglītības reforma paredz pārēju uz kompetencēs balstītu mācību saturu. Pirmie, kam pēc jaunā modeļa būtu jāmāca, ir pirmsskolu pedagogi. Taču daudzo neskaidrību dēļ viņi lūdz ministriju jauno mācību saturu sākt ieviests ar 2019. gada septembri nevis jau ar šo septembri, kā tas paredzēts.

Pāreja uz kompetencēs balstītu mācību saturu bija viena no centrālajām tēmām Pedagogu arodbiedrības padomes sēdē. Neesot saprotams, kāpēc šo pārēju pirmsskolās nevar ieviest kopā ar sešgadnieku skolas gaitu uzsākšanu, kas plānota nākamgad. Nav skaidrs arī, vai skolotājiem, kuri strādās ar sešgadniekiem, maksās pirmsskolas vai pamatskolas pedagogu algu. Arodbiedrība baidās, ka pa vasaru steigā tiks pieņemtas būtiskas izmaiņas normatīvajos aktos, septembrī jau tās būs spēkā, bet skolotāji nespēs pārmaiņām sagatavoties.

Guntars Catlaks
Valsts izglītības satura centra vadītājs

Jautājums, vai mēs varam atlikt ieviešanas uzsākšana, respektīvi uz 2019. gadu. Es teiktu, iespējams, protams, – pasaulē ir viss tas nav izslēgts, es neizslēdzu pilnīgi nekādu iespēju, bet šobrīd, protams, mēs pie tādas versijas nestrādājam, ja mums nebūs politiska lēmuma to darīt.

Arodbiedrība arī kategoriski iebilst pret ministra iepriekš pausto, ka algas nākamgad tiktu paaugstinātas tiem pedagogiem, kuri strādā pašvaldībās, kas sakārtojušas skolu tīklu, mazās mācību iestādes slēdzot.

Inga Vanaga
LIZDA vadītāja

Pedagogs šos procesus ietekmēt nevar. Tamdēļ kādus skolotājus sodīt vai apbalvot par pašvaldības pieņemto lēmumu, mūsuprāt, ir nekorekti un tas pārkāpj Ministru kabineta noteikumus, kas jau pasaka, kādiem ir jābūt atalgojuma principiem.

Lai skaidrotu politiskos lēmumus, tikties ar arodbiedrības padomi bija aicināts ministrs Kārlis Šadurskis, taču viņš uz sēdi neieradās, Vanaga līdzšinējo sadarbību ar viņu kritizē.

“Pēdējo divu gadu laikā esam ministru aicinājuši uz tikšanos septiņas reizes, – uz mūsu padomes un valdes sēdēm, un ministrs nav radis ne iespēju, ne laiku pats apmeklēt kādu no šīm sēdēm. Mūsuprāt, tas tikai apstiprina ministra izpratni par sociālo dialogu,” norāda Vanaga.

Ministra biroja vadītājs TV3 Ziņām norādīja, ka uz tikšanos ar skolotājiem bija deleģēti jomas eksperti, ministra dalība arodbiedrības sēdē neesot bijusi iespējama viņa aizņemtības dēļ.