Pēc veselības aprūpes reformas Latvijā pacienti vēl retāk ies pie ārsta, atzīst eksperti

51 komentārs
Pēc veselības aprūpes reformas Latvijā pacienti vēl retāk ies pie ārsta, atzīst eksperti

Pasaules veselības organizācija ceļ trauksmi par to, ka gaidāmās izmaiņas daļai iedzīvotāju liegtu pieeju valsts apmaksātiem veselības pakalpojumiem. Tas īpaši mazturīgo pacientu stāvokli varētu padarīt vēl smagāku.

Saskaņā ar valdības plānu no nākamā gada nodokļu nemaksātāji varēs saņemt tikai neatliekamo palīdzību, ģimenes ārsta un grūtnieču aprūpi, kā arī dažu lipīgu slimību ārstēšanu.

Pārējie pakalpojumi, sākot ar acu vai ausu ārstu un beidzot ar ķirurgu, būs par maksu.

To, vai cilvēks maksājis sociālo nodokli vai kā pensionārs un skolēns ir iekļauts grupā, kam veselības aprūpe pienākas neatkarīgi no nodokļu maksājumiem, mediķi redzēs e-veselības portālā. To paredzēts sasaistīt ar valsts sociālas apdrošināšanas sistēmu.

Tiem, kas nodokli maksājuši, būtu pieejams pilna apjoma bezmaksas ambulatoro un stacionāro pakalpojumu klāsts, kā arī īsākas rindas pie ārsta nekā pašlaik.

Lai arī princips – maksā nodokļus, saņem veselības pakalpojumu, nemaksā – nesaņem, var izklausīties taisnīgs, ceļš, ko izvēlējusies Latvija, ir ļoti bīstams, uzsver Pasaules veselības organizācijas Latvijā pārstāve Aiga Rūrāne.

Aiga Rūrāne
PVO PĀRSTĀVE

PVO noteikti neatbalsta nevienu no pozīcijām, ka kādai sabiedrības grupai mazinātos pieeja veselības aprūpes pakalpojumiem.

Pilnīgi viennozīmīgi iedzīvotāji mazāk ies pie ārsta, šī sistēma būs vēl neskaidrāka, cilvēki nesapratīs, kas viņiem pienākas, bet kas nē!

Nevienlīdzības riski noteikti pieaug.

Jau šobrīd 14% iedzīvotāju nevar aiziet pie ārsta, jo nevar par to samaksāt. Pēc reformas situācija varētu būt vel kritiskāka.

PVO aicina Latvijā ieviest universālo pakalpojumu grozu, un ar nodokļu nemaksātājiem cīnīties ar citiem veidiem,nevis pakļaujot viņu nāvei.

Zīmīgi, ka to, ka situācija ar veselības pieejamību varētu pasliktināties, atzīst arī Čakša, kuras vadītā ministrija dalītos grozus piedāvājusi. Ministre arī nezina, cik daudziem cilvēkiem varētu tikt daļēji liegta veselība aprūpe.

Neieviešot pārmaiņas, kas nodrošina papildus finansējumu – aptuveni 200 miljonu eiro apmēra, esot bažas, ka veselības aprūpes sistēma sagrūtu jau šovasar.

51 komentārs