Komentāri

Pēc Gata Trukšņa atkārtotās apstiprināšanas amatā zaļā gaisma dota kūrortpilsētas pēdējo gadu lielākajam iepirkumam – par sadzīves atkritumu savākšanu nākamos septiņus gadus. Tajā uzvarējis uzņēmums Clean R, kas pilsētā jau uzkopj ielas. Konkurenti pārliecināti, ka iepirkuma nolikums veidots apzināti, lai uzvarētu Clean R.

Ja rezultātus neatcels Iepirkumu uzraudzības birojs, jūrmalnieki par pakalpojumu, no kura tie nevar atteikties, pārmaksāšot pusotru miljonu eiro.

Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas iepirkums ir pēdējos gados lielākais Jūrmalā. Septiņu gadu laikā jūrmalnieki par to maksās no 7 līdz 10 miljoniem eiro. Vērtējumu punkti tika sadalīti vairākās pozīcijās, no kurām galvenās ir cena par savākto atkritumu daudzumu. Pirmā cena mērīta kubos. Taču par atkritumu tilpumu iedzīvotājiem būs jāmaksā tikai nākamgad, jo pēc 2018. gada atkritumi tiks svērti. Tāpēc noteikta otra cena – par atkritumu tonnām. Konkursa pretendentiem gan vajadzēja uzrādīt abas cenas, turklāt uz visiem septiņiem gadiem.

Uzņēmums Eco Baltia vide uzskata, ka prasība uzrādīt abas cenas ir spēle ar cipariem, kas izdevīga uzņēmumam Clean R. Kopš Gata Trukšņa nākšanas pie varas kūrortpilsētā tam izdevies Jūrmalā uzvarēt visos atkritumu jomas konkursos un arī pašā lielākajā.

Jānis Aizbalts
Sia ”ECO Baltia vide” direktors:

Visi [konkursa] dalībnieki sadaļās par cenu uzrādīja korektus ciparus, kādi tie tirgū ir, Clean R zinot, ka var ar cipariem spēlēties, ja ir labas attiecības ar šo pilsētu, pirmajā sadaļā iedeva cenas, kas ir zem jebkādas pašizmaksas. Tādējādi viņi ieguva vērtīgus [iepirkuma] punktus, lai gan faktiski tā cena netiks lietota.

Vērtīgus punktus Clean R ieguvis arī pozīcijā – pazemes konteineru būve, piedāvājot neadekvāti zemas cenas. Visticamāk, šādus konteinerus Jūrmalā neviens nemaz neliks izbūvēt, ko atzinusi arī iepirkumu komisijas vadītāja. Ja iepirkumu uzraudzības birojs apstiprinās Clean R kā uzvarētāju, iedzīvotāji 7 gados pārmaksāšot pusotru miljonu.

Katru gadu jūrmalas iedzīvotāji vairāk par 200 tūkstošiem pārmaksās par pakalpojumu, kas viņiem dienu dienā ir vajadzīgs, uzskata Aizbalts.

Zīmīgi, ka vērienīgais konkurss norisinājās ciešās kopsakarībās ar mēra Trukšņa pēdējo nedēļu politiskajām batālijām.

Par to, ka Clean R uzvarēja, uzzinājām dienu pēc Trukšņa atcelšanas. Tad [iepirkumu] process uz mēnesi apstājās, bet trīs dienas pēc Trukšņa atjaunošanas mēra amatā saņēmām ziņu, ka ar to viss kārtībā. Zinot, ka Clean R arī iepriekš konkursos uzvarēja tieši Trukšņa laikā, tas mums rada šaubas, vai iepirkumu komisijai nav uzspiests viedoklis, norāda Aizbalts.

Eco Baltia vide un vēl viens uzņēmums sūdzējies Iepirkumu uzraudzības birojā. Tas savu lēmumu sola pieņemt līdz 1. decembrim un līdz tam komentārus nesniedz. Līdzīga atbilde skan arī Trukšņa vadītajā domē.

Jāpiebilst, ka uzņēmums Clean R, kas savulaik bija zināms kā L&T, pieder uzņēmumam Vides investīcijas, kas savukārt pieder pašmāju uzņēmējam Guntaram Kokorevičam. Agrāk uzņēmums piederēja par oligarhu dēvētajam ekspolitiķim Andrim Šķēlem.

Lasi vēl