Pēc Siguldas Jaunās pils restaurācijas tajā būs vēstures ekspozīcija un telpas kultūras pasākumiem

Pievienot komentāru
Pēc Siguldas Jaunās pils restaurācijas tajā būs vēstures ekspozīcija un telpas kultūras pasākumiem
KASPARS KRAFTS, F64

Pēc Siguldas Jaunās pils restaurācijas un pārbūves tajā tiks izveidota ekspozīcija par Siguldas un Siguldas Jaunās pils vēsturi, aģentūru LETA informēja pašvaldības Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja Sindija Brikmane.

Ēkā būs pieejamas arī telpas dažādiem kultūras pasākumiem, semināriem un mākslinieku izstādēm, kā arī Svētku zāle, kurā norisināsies laulību ceremonijas.

Brikmane stāstīja, ka ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda un Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta atbalstu īstenotie Siguldas Jaunās pils pārbūves un iekštelpu restaurācijas darbi tuvojas noslēgumam. Patlaban tiek veikti noslēguma darbi un gaidīti atzinumi no atbildīgajām institūcijām, lai objektu varētu nodot ekspluatācijā.

Siguldas Jaunās pils pārbūves un restaurācijas darbu laikā veikta pils torņa fasāžu rekonstrukcija un noņemtas būvniecības sastatnes, paralēli tam veikta arī pils torņa iekštelpas koka vītņu kāpņu restaurācija, pils otrā stāva balkona atjaunošanas darbi, pils galvenās ieejas kāpņu un lieveņa izbūve.

Pilī izbūvēta jauna ventilācijas un apkures sistēma, kā arī veikti fasādes atjaunošanas darbi. Visas ieejas kāpnes Jaunās pils fasādēs ir vai nu restaurētas, vai pārbūvētas. Tāpat pilnībā veikta jumta konstrukciju un seguma restaurācija – nomainītas bojātās jumta konstrukcijas un siltināts jumta pārsegums, kā arī veikta jumta seguma (skārda valcprofila) montāža, stāstīja pašvaldības pārstāve.

Telpu atjaunošana Jaunajā pilī veikta saskaņā ar restaurācijas programmu, kas saskaņota ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. Tāpat veikta 2019.gada jūlijā ugunsgrēkā SIA “RERE meistari” darbnīcā bojā gājušo interjera priekšmetu kopiju montāža interjerā.

Brikmane norādīja, ka pagrabstāvā ir uzbūvēts jauns grīdas segums, restaurētas sienas, pārbūvēti pārsegumi, izbūvētas starpsienas un veikti flīzēšanas darbi sanitārajos mezglos. Gan no torņa pils iekšpusē, gan ārpusē izbūvētas jaunas kāpnes piekļuvei uz pagrabstāva labierīcībām.

Kā vēstīts, ka Siguldas Jaunā pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas Latvijas pirmās neatkarības laikā pēc arhitekta Alfrēda Birkhāna veiktā pārbūves projekta tika atzīta par krāšņāko Rakstnieku pili Eiropā. 1937.gada pārbūves projekta laikā pilī tika izveidots unikāls nacionālā romantisma interjers, kuru izdevies saglabāt līdz mūsdienām, tādējādi atbilstoši objekta arhitektūras kvalitātes prasībām iespēju robežās atjaunotas un saglabātas ēkas nesošās konstrukcijas, plānojuma struktūra, kā arī fasādes, interjers un apdare, stāstīja Brikmane.

Siguldas Jaunās pils pārbūves un restaurācijas izmaksas ir 5,9 miljoni eiro. Daļu no izmaksām – 499 999 eiro – sedz Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta finansējums, Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 1 395 932 eiro, savukārt valsts budžeta finansējums ir 143 648 eiro.

Projekta ietvaros plānotais enerģijas ietaupījums ir 173 840 kilovatstundas (kWh) gadā, oglekļa dioksīda (CO2) emisiju samazinājums – 32 470,86 kilogrami gadā.