4 komentāri

Ātro kredītu tirgus kļūšot atbildīgāks – to sola vairākas nebanku kreditēšanas kompānijas.

Piektdien, 20. aprīlī, parakstot labas prakses kodeksu, ātro kredītu devēji apņēmušās stingrāk vērtēt naudas aizņēmēju spējas uzņemties saistības un atmaksāt kredītus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs gan šo vienošanos kritizē, jo nerodas skaidra pārliecība, ka ātro kredītu devēji tiešām ir ieviesuši maksimāli stingrākos nosacījumus.

Ātro kredītu devējiem līdz šim pārmesta pārmērīga kreditēšana, neizvērtējot reālo maksātspēju, tādējādi ievelkot cilvēkus parādu jūgā. Atmaksa tiek vairākkārt pagarināta, liecinot – kredīts iedots cilvēkam tādā summā, kuru reāli nespēj atdot. Lai Patērētāju tiesību aizsardzības centram vairs nebūtu iemesla ar bargām naudas sankcijām sodīt nebanku sektoru par negodīgu komercpraksi, 6 vadošās ātro kredītu kompānijas vienojušās ieviest kopējas vadlīnijas potenciālo kredītu ņēmēju maksātspējas stingrākai izvērtēšanai.

 

SIA “4finance Latvia” izpilddirektors Gvido Endlers:

Nozare sāk izsniegt kredītus no 21 gada vecuma, un arī no 20 līdz 24 gadiem ir noteikti summārie ierobežojumi. Nesaņems, kuri norādījuši nepatiesu informāciju, nesaņems tie, kuriem ir uzsākts maksātnespējas process.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš:

Ja klients ir kavējis vairāk nekā 30 vai 50 dienas, vai varbūt 60, un pēc tam atmaksājis, tad uzņēmumi varētu piedāvāt, vai nu cita veida produktu, vai arī neizsniedz. Ir jāsaprot, ka neviens uzņēmums nevēlas izsniegt aizdevumu, kurš netiek atmaksāts.

 

Nebanku sektors klientiem daudz biežāk prasīšot oficiālu informāciju par ienākumiem; tikšot pārbaudīti klientu dati parādu piedziņas un kredītu reģistros. Lemjot, izsniegt vai neizsniegt naudu, kompānijas daudz bargāk vērtēšot arī personu jau uzņemto saistību apmērus.

“Asociācijas biedri pārbauda jau atvērtās saistības pie citiem asociācijas biedriem, un noteikti to arī turpinās darīt,” piebilst Endlers.

Un te arī ir problēma, saka Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, jo šajā Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijā nav pilnīgi visi nebanku kreditētāji.

Baiba Vītoliņa

Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja

Otra daļa nozares nevar izmantot tos viņu datus, sanāk ļoti sadrumstalota tā bilde, viņiem ir informācija tikai par tiem, kas piedalās tajā kredītinformācijas birojā.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs apgalvo – nebanku sektora šodien parakstītais kodekss nebūšot spējīgs novērst cilvēku iedzīšanu parādu jūgā. “Tur nekas praktiski netiek aprakstīts, ir tikai saukļi un ir grūti izsekot, vai tad viņi ievēro to kodeksu, vai nē,” turpina Vītoliņa.

Jau pirmdien Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadība pieprasīs Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijai tomēr ieviest vēl daudz stingrākus pasākumus. Centru neapmierina, ka kredīta summai līdz minimālajai algai kredītu izsniedzēji tikai izlases kārtībā pieprasīs oficiālu informāciju par ienākumiem.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs arī uzskata – nebanku sektors noteicis pārāk zemu un realitātei nepietiekamu brīvo līdzekļu summu, kas cilvēkam ir jāpaliek pāri pēc visu kredītu atmaksas. Proti, kredītu devēji uzskata – ir pietiekami, ja cilvēkam dzīvošanai uz mēnesi paliek summa vismaz divi GMI jeb garantētā minimālā ienākumu līmeņi – 106 eiro.

TOP komentāri

 • Normāli !
  +5 +4 -1

  Normāli !

  Būtu labāk pārbaudījuši ātro kredītu devējus. Kredītu ņēmēji ir upuri šīm finansu piramīdām. Iznāk, sodīs cietušos. Vai tiešām Latvijā sākas "balto apkaklīšu" bandu bezpredels, kā 90 gadu sākumā ?
 • santux
  +1 +1 0

  santux

  Protams ieguvēji būs kredītu devēji. Cilvēki nezina likumus un viņi to izmanto. Ne katrs zina, ka kredītu neatmaksājot pēc noteikta laika iestājas noilgums. Bet noilgums var iestāties kad kredītdevējs no tevis nepieprasa atdot. Bet tā kā ik pa laikam cilvēks saņem šīs te atgādinājuma vēstules noilgums neistājas.
 • Es
  +2 +1 -1

  Es

  Tas nebūs izdevīgi,jo viņiem vislielākā peļņa ir no nokavētiem un neatdotiem kredītiem.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl