Pēc PVN piemērošanas daudzdzīvokļu namu īpašniekiem par 10-15% sadārdzinās izdevumi

Pievienot komentāru
Pēc PVN piemērošanas daudzdzīvokļu namu īpašniekiem par 10-15% sadārdzinās izdevumi
Foto: LETA

Jau šomēnes visiem mājokļu īpašniekiem būtiski palielināsies maksa par apsaimniekošanu. Ņemot vērā Saeimas lēmumu šim pakalpojumam piemērot pievienotās vērtības nodokli, vidēji rēķins varētu sadārdzināties par 10% līdz 15%. To aprēķinājis lielākais tirgus spēlētājs Latvija, Rīgas namu pārvaldnieks, kas mudina savus klientus protestēt pret Saeimas lēmumu. Tikmēr domes opozīcija uzskata, ka sadārdzinājums varētu būt mazāks, ja uzņēmums saimniekotu efektīvāk.

Kā aprēķinājis Rīgas namu pārvaldnieks, uzņēmuma klientiem rēķins par jūliju būs lielāks nekā jūnijā, jo no 1. jūlija dzīvojamo māju pārvaldīšanas pakalpojumiem tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis.

Pēc uzņēmuma prognozēm, mazturīgajiem klientiem būs grūtības samaksāt, īpaši ziemā, jo jau tagad katram trešajam ir problēmas nerēķināties. Tāpēc Rīgas domei pakļautais uzņēmums aicina cilvēkus parakstīties portāla mana balss zem iniciatīvas par samazinātās PVN likmes piemērošanu namu apsaimniekošanai.. Tas ļautu ietaupīt ap 40 eiro gadā. Iniciatīvu jau parakstījuši 5000 cilvēku, tomēr finanšu ministrija uzsver, ka samazināto likmi šim pakalpojuma liedz piemērot Eiropas direktīva.

Tikmēr domes opozīcija uzskata, ka Rīgas namu pārvaldnieka ir rezerves, lai pieaugums nebūtu tik straujš. Valsts kontrole pērn revīzijā secināja, ka namu īpašnieki atmaksā uzņēmuma izšķērdību un nolaidību, tostarp fiktīvi nodarbinot cilvēkus. Tāpēc iedzīvotāji tiek skubināti izvēlēties citus apsaimniekotājus.

Jāatgādina, ka līdz šim PVN jau piemēroja daļai rēķina iekļautu pakalpojumu, piemēram, atkritumu izvešanai un siltumam, kam saskaņā ar Eiropas Savienības nosacījumiem var piemērot samazināto PVN.

Video