Pēc kaitbordista meklēšanas apkopo pieredzi kā labāk pašorganizēties brīvprātīgajiem

0 Komentāru
Pēc kaitbordista meklēšanas apkopo pieredzi kā labāk pašorganizēties brīvprātīgajiem
(Foto: LETA)

Ir apkopoti ieteikumi sabiedrības mobilizācijai ārkārtas situācijās. Tie tapuši pēc tam, kad ap 500 brīvprātīgo iesaistījās kaitbordista Renāra Mileikas meklēšanā janvāra sākumā pie Kolkas raga. Profesionāli glābēji atzinīgi vērtē šos ieteikumus un norāda, ka sabiedrības iesaiste ir ļoti nozīmīga.

Kad janvāra sākumā izskanēja ziņas par kaitbordista Renāra Mileikas iepūšanu jūrā pie Kolkas raga, viņa draugi un tuvinieki izveidoja iniciatīvas grupu, lai iesaistītos un arī citus aicinātu piedalīties puiša meklēšanas darbos. Renāra meklēšanā izdevās iesaistīt simtiem cilvēku. Gūtā pieredze tagad apkopota ieteikumos sabiedrības mobilizācijai ārkārtas situācijās.

Iniciatīvas grupas pārstāvis Gusts Balodis: ”Mērķis, kāpēc mēs to darām – lai cilvēkus informētu, ka papildus glābšanas dienestu darbam ir iespējams mobilizēt civiliedzīvotājus gadījumos, ja kāds cilvēks pazūd.”

Kļūstot par negadījuma aculieciniekiem vai uzzinot par to, ka cietis kāds tuvinieks, cilvēkiem parasti ir ļoti liels stress, tāpēc pirmais un būtiskākais solis – sakoncentrēties un izsaucot glābējus, norādīt precīzu un detalizētu informāciju par lietas apstākļiem.

”Nereti ir tā, ka mēs uztraukumā varbūt norādām kādu citu vietu vai aptuvenu vietu, un glābēji atbrauc un nesaprot, kur tieši ir tā vieta, bet tajos momentos tieši tā viena, divas vai piecas minūtes var izšķirt visu,” tā Gusts Balodis.

Tāpat Renāra meklēšanas gadījums parādīja, ka sabiedrības mobilizācijā ļoti veiksmīgi darbojas sociālo tīklu izmantošana, kas īsā laikā ļauj apzināt daudz cilvēku, izmantojot noteiktus atslēgvārdus un izveidojot īpašu grupu, kurā tiek apkopota visa svarīgākā informācija. Būtiski izmantot arī papildu resursus.

”Nekautrēties un prasīt palīdzību pašvaldībām, vietējiem iedzīvotājiem, atcerēties, kādi mums ir paziņas, draugi, kuriem varbūt ir speciālā tehnika. Šeit iet runa par cilvēka izglābšanu un iespēju cilvēku atrast dzīvu, tāpēc kautrību jāatmet malā un jālūdz līdzcilvēku palīdzība,” uzskata Gusts Balodis.

Profesionālie glābēji atzinīgi vērtē šos ieteikumus un norāda, ka sabiedrības iesaiste ir ļoti nozīmīga. Tomēr jāatceras, ka brīvprātīgo palīdzībai jābūt organizētai, kā tas bija Renāra meklēšanas gadījumā, citādi var rasties juceklis un glābēju darbs pat traucēts. Tāpat svarīgi neapdraudēt pašiem sevi.

Glābēji norāda, ka pirmo reizi plaša sabiedrības atsaucība tika piedzīvota Zolitūdes traģēdijas laikā, bet Renāra meklēšana pierādījusi, ka tas nebija vienreizējs gadījums un sabiedrība ir atsaucīga.
0 Komentāru