Pēc asas vārdu apmaiņas atliek lēmuma par ārzemju studentu vakcinācijas pret Covid-19 atzīšanu pieņemšanu

0 Komentāru

Veselības ministrija (VM) piedāvā mainīt noteikumus, lai vakcinācijas sertifikātu varētu izsniegt arī ārzemju studentiem, kuri potēti ar Pasaules Veselības organizācijas atzītām vakcīnām pret Covid-19, taču valdībā saistībā ar to izvērtās asa vārdu apmaiņa un lēmuma pieņemšana atlikta, vēsta TV3 Ziņas.

VM tapuši valdības noteikumu labojumi, lai vakcinācijas sertifikātu varētu saņemt ārzemnieki, kuri sapotēti pret Covid-19, piemēram, ar Ķīnā izstrādātajām “Sinopharm” vai “Sinovac” vakcīnām, ko vēl nav reģistrējusi Eiropas Zāļu aģentūra, bet ir atzinusi Pasaules Veselības organizācija.

Kā norāda veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), īpaši aktuāli tas ir ārzemju studentiem, jo pēc mēneša vakcinācijas vai izslimošanas sertifikāts būs nepieciešams, lai lekcijas varētu apmeklēt klātienē.

Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”), veselības ministrs

“Būtībā veidojas situācija, ka mums šie ārvalstu studenti, kas ir vakcinēti ar šiem vakcīnu tipiem, kas ir Pasaules Veselības organizācijas (PVO) atzītas, šobrīd Latvijā nevar saņemt sertifikātus, nevar studēt.”

Taču valdības vadītāju ministra sacītais nepārliecināja.

Krišjānis Kariņš (JV), Ministru prezidents

“Kur tad ir tas epidemioloģiskais pamatojums, kā mēs varam atzīt kaut ko, ko Eiropas Zāļu aģentūra Eiropā nekur neatzīst, bet mēs atzīsim? Es to nesaprotu. Ja mēs tagad sākam pa labi, pa kreisi atsaukties uz dažādām autoritātēm, mēs zaudēsim jebkādu ticību mūsu valdības darbībai.”

Dzirdīgas ausis neatrada arī Daniela Pavļuta (AP) skaidrojums, ka labojumi vajadzīgi tikai tāpēc, lai praktiski varētu izsniegt sertifikātus ārzemju studentiem, jo noteikumi jau patlaban paredz, ka Latvijā ir derīgas arī Pasaules Veselības organizācijas atzītās vakcīnas.

Daniels Pavļuts (AP), veselības ministrs

“Pēc Eiropas un Latvijas likumdošanas šobrīd mums tie jau ir jāakceptē. Šo noteikumu grozījums ir pēc būtības tikai tehnisks grozījums par to, ka mēs arī tos sertifikātus pielīdzinām arī uz šo vakcīnu pamata. Tā kā tur nav nekādu jaunievedumu šajā regulējumā.”

“Mēs esam Latvijas valdība, un mums primāri ir jāaizstāv mūsu valsts intereses, nevis dažu studējošo intereses, kuri var vienkārši šo situāciju atrisināt, vakcinējoties ar valstī pieejamām vakcīnām,” vērsa uzmanību finanšu ministrs Jānis Reirs (JV).

“Reira kungs, tad definējiet, lūdzu, nacionālās intereses. Ja ir atbraukuši cilvēki studēt, kuri šeit maksā studiju maksu un ir vakcinējušies savā mītnes zemē ar Pasaules Veselības organizācijas atzītām vakcīnām, tad es šajā gadījumā īsti nesaskatu, ko jūs redzat kā nacionālās intereses, kas būtu jāaizsargā,” iebilda Pavļuts.

Uz to finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) atbildēja šādi: “Latvijas iedzīvotāju epidemioloģiskā drošība.”

Pēc asās vārdu apmaiņas jautājuma izskatīšanu atlikta uz nenoteiktu laiku.

“Iespējams, šeit ir pārpratumi. Bet pārpratumus arī vajag izrunāt, lai nerodas nesaskaņas,” uzsvēra premjers Krišjānis Kariņš (JV).

Veselības ministrijā sagaida, ka noteikumus tomēr izdosies mainīt pēc papildu skaidrojumu sniegšanas.

0 Komentāru