Pazīmes, kas liecina par izdegšanu

0 Komentāru
Pazīmes, kas liecina par izdegšanu
Foto: Thomas Totz , Germany , Freiburg /Flickr

Pārslodze darbā, ilgstošs nogurums un miega problēmas – tas viss var veicināt izdegšanas sindroma rašanos. Ārsti norāda, ka, tam nepievēršot uzmanību, sekas var būt smagas un cilvēks var iedzīvoties depresijā.

Ārsti atzīst, ka katrs trešais cilvēks dzīves laikā saskaras psihiskiem vai neiroloģiskiem traucējumiem. Turklāt, iestājoties tumšajam rudens laikam, arvien vairāk cilvēku vēršas pēc psihologu vai psihiatru palīdzības.

Pasaulē par izdegšanas sindromu runā aptuveni kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, bet Latvijā – pēdējos 15, 20 gadus. Turklāt šis jautājums aizvien biežāk nodarbina arī uzņēmumu direktoru un personāla vadītāju prātus.

Psihiatre Inga Zārde:

Mēs diezgan daudz saskaramies ar gadījumiem, kad cilvēki sūdzas par to, ka ir milzīga darba slodze, ļoti daudz pienākumu, augstas prasības, ar kurām grūti tikt galā. Līdz ar to parādās dažādas sūdzības, piemēram, ka vakaros nevar iemigt, miegs nav kvalitatīvs, parādās trauksmes sajūta, panikas lēkmes, cilvēks kļūst vienaldzīgāks, ciniskāks pret savu darbu.

LPVA izpilddirektore Irēna Ļeoņenko:

Pēdējā laikā šis jautājums tiek aktualizēts. Ja mēs palūkojamies uz ārzemju statistiku, tā liecina, ka aptuveni 20-25% atalgoto darbinieku Vācijā ir vienā vai otrā izdegšanas stadijā.

Izdegšanas iemeslus ārsti dala divās daļās – pirmkārt, tie var būt atkarīgi no paša cilvēka personības iezīmēm; otrkārt – ārējās vides un darba apstākļiem. Riska grupā uzreiz tiek ieskaitīti perfekcionisti, kā arī tādu profesiju pārstāvji kā ārsti un pedagogi.

Psihiatre Inga Zārde:

Riska grupā ir arī radošo profesiju pārstāvji, piemēram, tādi, kuriem, ir jārada projekti, idejas, reklāmas saukļi. Kādreiz ir sajūta, ka ir jārada kaut kas, ka nemaz nezini – kas. Tas arī rada stresu.

LPVA izpilddirektore Irēna Ļeoņenko:

Darba devējam arī ir diezgan liela loma šajā ziņā kaut vai, sakārtojot darba procesus un pienākumus, lai darbiniekam pilnībā ir skaidri viņa darba pienākumi, veidojot draudzīgu darba atmosfēru kolektīvā, kā arī organizējot dažādus pasākumus, teiksim sporta spēles.

Tāpat izdegšanas sindroms ir cieši saistīts arī ar ekonomisko situāciju valstī kopumā. Ja tā ir slikta, tad cilvēki ir spiesti strādāt ilgas darba stundas konkurences apstākļos, lai savilku galus kopā un nomaksātu rēķinus, un tas tikai vairo noguruma pakāpi.

Lai diagnosticētu izdegšanas sindromu, būtiski izslēgt, ka aiz noguruma neslēpjas citi cēloņi – kādas fiziskas saslimšanas – piemēram, anēmija, vairogdziedzera problēmas vai kādas citas.

0 Komentāru