Pazeminātais ūdens līmenis atsedzis ceļu uz Svētā Meinarda salu

Pievienot komentāru
Pazeminātais ūdens līmenis atsedzis ceļu uz Svētā Meinarda salu
KASPARS NORDENS, LETA

Hidrobūvju celtniecības dēļ uz vairākām nedēļām pazemināts ūdens līmenis Daugavā pie Rīgas HES. To steidz izmantot tūkstošiem cilvēku Ikšķilē, ejot pastaigā uz Svētā Meinarda salu, ko parasti ieskauj Rīgas HES uzpludinātā Daugava.

“Latvenergo” pazeminājis ūdens līmeni Rīgas HES ūdenskrātuvē pēc Ogres novada pašvaldības lūguma, lai realizētu vērienīgus būvniecības darbus – par 4,2 miljoniem eiro būvētu aizsargdambi pie Ogres upes ietekas Daugavā.

Ātrā tempā Daugavā jau uzbērtas aizsargdambja aprises, kura trīsstūrveida forma nodrošināšot Ogres upes vienmērīgāku pietecēšanu bez pretestības. Otrs dambis būs kā tradicionāls mols. Šīs hidrobūves Daugavā arī aizsargāšot Ogres upes gultni no piesērēšanas un sekmēšot ledus iešanu palu laikā.

“Tas ir nepieciešams, lai samazinātu plūdu riskus, kas mums notiek Ogres pilsētā palu laikā, Ogres upei izejot no krastiem. Ļoti ceram, ka Ogres upes ūdeņi būs spējīgāki ledu un ūdeni ievirzīt Rīgas HES ūdenskrātuvē,” skaidro Ogres novada domes infrastruktūras projektu vadītāja Aija Romanovska.

Savukārt Daugavas lejtecē pie Ikšķiles pazeminātais ūdens līmenis atsedzis ceļu uz 835 gadus senās Ikšķiles viduslaiku baznīcas drupām. Iešana uz Svētā Meinarda salu ir sausām kājām, jo tur, kur parasti ir Daugava, viss izžuvis.

Ikšķiles iedzīvotāja Astrīda saka: To, ko tu redzi tagad un neredzi katru dienu, man šķiet, ka tas ir tas interesantais, un mēs gribam redzēt, kā tur izskatās, kā tur ir saglabāts un ko mēs tur jauku varam ieraudzīt.”

Ikšķilieši novērojuši, – sirojumus jau sākuši arī tā sauktie melnie arheologi.

“Ir bijis tie, kas ar metāla detektoriem staigā. Katru gadu ir gan mazāk, jo laikam viss jau ir atrasts, kas ir bijis,” norāda Ikšķiles iedzīvotājs Rolands.

Savukārt vietējais iedzīvotājs Juris bilst: “Slikti tas, kas viņi parasti atstāj čupas un nekad nerok ciet aiz sevis.”

Tā kā baznīca uz Meinarda salas atrodas kultūras pieminekļu aizsardzības zonā, tad te ir pilnībā aizliegts pat tuvoties ar metāla detektoru. Valsts policijai ir tiesības ierosināt kriminālprocesu par pretlikumīga izrakumu veikšanu. Turklāt visas senlietas, kas datējamas līdz 17. gadsimtam ieskaitot, ir valsts īpašums.

Iespēju apmeklēt Meinarda salu, dodoties pa upes gultni kājām, iedzīvotājiem būs līdz septembra vidum. Pazeminātais ūdens līmenis Rīgas HES krātuvē būs līdz 15. septembrim.