Pavļuts: Viens no izskaidrojumiem saslimstības ar Covid-19 samazinājuma palēninājumam ir jaunā celma izplatība

9 komentāri
Pavļuts: Viens no izskaidrojumiem saslimstības ar Covid-19 samazinājuma palēninājumam ir jaunā celma izplatība
ZANE BITERE, LETA

Latvija pakāpeniski kāpinās sekvenēšanas jaudu un izmantos eksperimentālās tehnoloģijas Covid-19 jaunā Lielbritānijas celma noteikšanai, un tas ļaus operatīvāk iegūt informāciju par tā izplatību valstī, piektdien pēc valdības sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš atzina, ka Covid-19 izplatība valstī joprojām ir augstā līmenī un nav vērojams saslimstības samazinājums. “Diemžēl acīmredzot līdzšinējās metodes, līdzšinējie drošības pasākumi nedod vairs vēlamo efektu,” pauda ministrs.

Pēc viņa paustā, viens no izskaidrojumiem, kāpēc pašlaik Latvijā saslimstības samazinājums ir palēninājies, ir tieši jaunā celma izplatība.

“Līdzīgi kā citās valstīs, arī Latvijā varētu darboties šis efekts, ka, jaunajam vīrusa paveidam aizstājot līdzšinējo, mainās saslimstības struktūra. Mēs redzam, ka vairāk slimo bērni un jaunieši, vairāk slimo darbspējīgā vecumā esoši cilvēki. Līdz ar ko šie saslimstības rādītāji tiek ietekmēti,” komentēja politiķis.

Nākamnedēļ paredzēts dubultot sekvenēšanas jaudas, bet vēl pēc nedēļas – trīskāršot.

“Mēs varēsim testēt ap 300 gadījumu nedēļā un pārliecināties par to, kā šā vīrusa izplatība Latvijā notiek. To, ka šis vīrusa paveids Latvijā ir, mēs zinām. To, ka tas ir visās Latvijas daļās, mēs zinām, un mēs zinām arī to, ka šis vīruss pārvietojas uz vietas Latvijas sabiedrībā,” klāstīja amatpersona.

Plānots veikt arī papildu pētījumus laboratorijās Vācijā. Tāpat Latvijā tiek strādāts pie eksperimentālās tehnoloģijas, lai noskaidrotu, vai tie ir jauni vīrusa paveidi, jau veicot “tradicionālo” testu, stāstīja Pavļuts. Tas ļaušot ātrāk iegūt informāciju par jaunu celmu izplatību Latvijā. Pēc Pavļuta rīcībā esošās informācijas, citi jauni Covid-19 paveidi Latvijā pašlaik nav konstatēti.

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) informācija liecina, ka Latvijā novērota Covid-19 jaunā celma izteiktāka izplatība. Sekvencēšanas rezultātā Latvijā līdz šim atklāti jau 20 Covid-19 jaunā celma gadījumi, un patlaban var secināt, ka notikusi vīrusa vietējā transmisija, jo reģistrēti vismaz divi lokālie uzliesmojumi, tajā skaitā kādā pirmsskolas izglītības iestādē. Pieaug arī saslimstība bērnu un gados jauno cilvēku vidū, kas var netieši liecināt par Covid-19 jaunā celma izplatīšanos.

Neatkarīgi no tā, ka pēdējās nedēļas laikā Latvijā novērots neliels saslimstības ar Covid-19 samazinājums, saslimstība patlaban tomēr pieaug. Arī Covid-19 infekcijas reproduktivitātes koeficients (R) atkal ir pakāpies virs 1 (1,03), kas liecina par straujāku infekcijas izplatīšanās tendenci.

SPKC aicina visus Latvijas iedzīvotājus turpināt atbildīgi ievērot noteiktos drošības pasākumus, kas vērsti uz fiziskās distancēšanās ievērošanu, lai kopīgiem spēkiem mazinātu vīrusa iespēju izplatīties, tajā skaitā sabiedriskajās vietās. Epidemiologi atgādina, ka visbiežāk inficēšanās notiek tuvāko cilvēku lokā – no ģimenes locekļiem, starp kolēģiem darbavietā vai no satiktiem draugiem un paziņām.