Pavļuts: Šonedēļ noslēdzas vakcinēšanas pret Covid-19 pirmais vilnis

3 komentāri
Pavļuts: Šonedēļ noslēdzas vakcinēšanas pret Covid-19 pirmais vilnis
EPA / SCANPIX

Vakcinācijai pret Covid-19 turpinoties arī brīvdienās, šonedēļ noslēgsies tās pirmais vilnis Latvijā, piektdien pēc valdības ārkārtas sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Paredzēts, ka vakcinācija turpināsies arī šajā nedēļas nogalē. Vienlaikus ministrs akcentēja, ka vakcīnu skaits pirmreizējai vakcinācijai ir atlicis pavisam mazs.

“No nākamās nedēļas slimnīcas un citi esošie vakcinācijas punkti nodarbosies ar otrreizējo vakcīnu potēšanu, līdz ar to faktiski tas pirmais vakcinēšanas vilnis šonedēļ arī noslēdzas, jo vakcīnu daudzums, kas Latvijai ir pieejams, janvārī ir ļoti ierobežots. Tie ir aptuveni 35 000 vakcīnu, kas nozīmē, ka šobrīd no tiem 17 000 cilvēku, kurus mēs varam vakcinēt, lielākā daļa vakcīnas ir saņēmuši,” atzina politiķis.

Viņš klāstīja, ka pašlaik jaunas “Pfizer” un “BioNTech” vakcīnu piegādes Latvijai nav paredzētas vismaz līdz aprīlim.

No veselības ministra šodien paustā preses konferencē izriet, ka februāra otrajā pusē Latvijai būtu zināma cerība saņemt ap 170 000 “Astra Zeneca” vakcīnu, ja Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) 29. janvārī apstiprinās “Astra Zeneca” vakcīnu izmantošanu.

Vaicāts, vai pie liela skaita vakcīnu piegādes, uzreiz nākamajā dienā varēsim vakcinēt 5000 līdz 10 000 cilvēku dienā, vai tam vajadzēs vairāk laika, Pavļuts norādīja, ka svarīgi ir, kad varēs saņemt lielākas vakcīnu kravas.

Atbilstoši līdzšinējiem iepirkumiem un ražotāju sniegtajai informācijai, kad varētu notikt piegāde, tuvākā lielākā iespējamā krava ir salīdzinoši neliels vakcīnu skaits no “Moderna” februārī, tāpēc iepriekš minētā jauda vēl nebūs nepieciešama, skaidroja ministrs.

Tāpēc ir pusotrs mēnesis laika, lai kopīgi ar Vakcinācijas pret Covid-19 projekta biroju sasniegtu vakcinācijas jaudu, kas būtu 100 000 un vairāk vakcinēšanos nedēļā.

Ja “AstraZeneca” tiks reģistrēta 29. janvārī, un februāra otrajā pusē mēs saņemtu ap 170 000 šo vakcīnu, tad Latvijai būtu jābūt gatavai veikt vakcinēšanu ar daudz lielāku ātrumu nekā pašlaik, pauda ministrs. Pašreizējā jauda ir atbilstoša pieejamajam vakcīnu skaitam, bet šī jauda ir ļoti būtiski jākāpina, skaidroja Pavļuts.

Savukārt “BioNTech”/”Pfizer” vakcīnu nākamā krava nav gaidāma līdz aprīlim, pavēstīja ministrs.

Tāpēc sadarbībā ar dažādiem speciālistiem un partneriem notiek gatavošanās vakcinācijas plāna pilnveidošanai, kam valdība ir devusi divas nedēļas. Pavļuts šajā kontekstā norādīja uz šodienas tikšanos ar informācijas tehnoloģiju jeb IT industrijas pārstāvjiem, kurā panākta vienošanās par turpmāko ceļu, tajā skaitā sistēmas izveidi visa vakcinācijas procesa būtisko vajadzību risināšanai.

Šodien arī notikušas sarunas gan ar zāļu lieltirgotavām, gan citiem loģistikas nozares pārstāvjiem par to, kādā veidā jābūvē loģistikas sistēma, lai varētu nodrošināt nepieciešamo vakcinācijas jaudu, skaidroja Pavļuts. Nākamnedēļ paredzēta tikšanās ar privātajām klīnikām, tāpat paredzēts vēl organizēt tikšanās ar ģimenes ārstiem un slimnīcu pārstāvjiem, lai varētu saplānot nepieciešamos soļus nepieciešamās jaudas panākšanai, norādīja politiķis.

Jau ziņots, ka ceturtdien Latvijā pret Covid-19 vakcinētas 1688 personas, un kopējais vakcinēto skaits sasniedzis 13 129, liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) apkopotie dati.

Pavļuts mikroblogošanas vietnē “Twitter” paudis gandarījumu par sasniegto vakcinācijas rezultātu, norādot, ka tādējādi līdz šim vakcīnu pret Covid-19 saņēmuši aptuveni 0,7% Latvijas iedzīvotāju kopskaita.

Latvija līdz šim ir saņēmusi 30 255 farmācijas uzņēmuma “Pfizer” un “BioNTech” ražotās vakcīnas “Comirnaty” devas un 1200 kompānijas “Moderna” ražotās vakcīnas devas. Tās paredzētas kopumā 15 727 cilvēkiem, jo vienas personas vakcinēšanai nepieciešamas divas devas, tātad pašlaik izlietoti 84,5% pieejamo vakcīnu.

3 komentāri