Pavļuts no marta Latvijā sola sasniegt 100 000 cilvēku vakcinēšanu nedēļā

41 komentārs

No pirmdienas, 11. janvāra, Covid-19 vakcinācija sākta visu līmeņu slimnīcās un specializētajās ārstniecības iestādēs, taču vakcinēšanas jauda valstī joprojām ir zema. Veselības ministrs Daniels Pavļuts mēneša laikā sola sasniegt 100 000 pret Covid-19 vakcinētu cilvēku skaitu nedēļā, vēsta TV3 Ziņas.

11. janvārī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā pie vakcinācijas kabineta vērojama aktīva rosība. Tomēr kopumā vakcinēšanas pret Covid-19 valstī joprojām notiek salīdzinoši lēnos tempos. Līdz šim Latvijā vakcīnas saņēmušas 6933 personas. Visvairāk mediķu vakcinēti Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā. Tur nedēļas nogalē poti saņēmuši arī pirmie 375 ģimenes ārsti.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis

“Nepilnās divās iepriekšējās nedēļās ir vakcinēti kopumā gandrīz 2000 Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas darbinieku. Jāsaka, ka lielākā atsaucība ir ārstu vidū – 60%, bet māsu vidū atsaucība ir mazliet zemāka – ap 40%. Mēs no savas puses darām visu, lai iedrošinātu māsas un sanitārus [vakcinēties]. Kopējais mērķis ir panākt, lai 70% no darbiniekiem būt vakcinēti.”

Nu jau bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles (AP) plāns paredzēja jau no 2021. gada janvāra līdz martam vakcinēt 50 000 cilvēku nedēļā – aprīlī jau 100 000 nedēļā. Tiesa, ārstniecības iestādēm vēl nav skaidra plāna, kā to nodrošināt, jo šā brīža kapacitāte, piemēram, lielākajā Latvijas slimnīcā, ļauj nedēļā vakcinēt vien apmēram 2500 cilvēku.

“Pašreizējā kapacitāte, par kuru jau ir ziņots, ir apmēram 300-350 personu dienā. Tas ir tas, ko mēs šobrīd varam nodrošināt. Ja būs nepieciešams vairāk, tad mēs iespēju robežās mēģināsim rast resursus, lai šo vakcināciju arī Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā palielinātu vēl vairāk,” apliecināja Paeglītis.

Tomēr slimnīcas vadītājs norāda, – lai nodrošinātu vakcinēšanu šādos apmēros, – ar esošajiem vakcinācijas kabinetiem nepietiks. Viņaprāt, līdzīgi kā ārzemēs, būtu jāveido papildu vietas. Vakcinēšanās jautājums pirmdien bija galvenais arī valdības partiju koalīcijas sanāksmes dienaskārtībā. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP) pēc tās norādīja, ka patlaban jauda esot pietiekama – tomēr ir jāsagatavojas, lai jau pēc mēneša varētu vakcinēt 100 000 cilvēkus nedēļā.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP)

“Būs jāizmanto pilnīgi citas metodes, nekā tas ir šobrīd, kad vakcinācija slimnīcās notiek gandrīz standarta režīmā, strādā divi standarta potēšanas kabineti un caurlaidība nav liela. Tā ir pietiekama šim brīdim, bet nav liela. Tajā brīdī, kad būs pilnas kravas, iesaistīsim visus pieejamos resursus un sasniegsim visas iespējamās jaudas, kas ļautu šo vakcinēšanās jaudu 100 000 un vairāk nedēļā, sasniegt.”

Arī Valsts prezidents Egils Levits pirmdien, 11. janvārī, tiekoties ar Pavļutu, norādīja, ka vakcinācijai pret Covid-19 tagad ir jābūt valsts absolūtajai prioritātei. Stratēģiju vakcinēšanās organizēšanai valdība plāno skatīt un pieņemt rīt, 12. janvārī, taču Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) šodien akcentēja, – tā būs lielākā loģistikas operācija neatkarīgās Latvijas vēsturē. Izskanējusi versija, ka varētu iesaistīt arī bruņotos spēkus.

Tikmēr veselības ministrs uzsvēra, – tā kā vakcinācija pret Covid-19 ir valstiska mēroga un nozīmes projekts, koalīcijas partneri 11. janvārī tiks aicināti šonedēļ sākt valdībā veidot šā procesa uzraudzības padomi Ministru prezidenta vadībā. Par to valdība plāno vienoties rīt, 12. janvārī.

41 komentārs