Pavļuts: Lai arī Latvijā saslimstība ar Covid-19 turpina sarukt, pie “apvāršņa” ir redzami “tumši mākoņi” – Covid-19 Indijas paveids

25 komentāri

Lai arī Latvijā saslimstība ar Covid-19 joprojām turpina samazināsies, pie apvāršņa ir redzami arī “tumši mākoņi” – ziņas par Covid-19 vīrusa delta varianta jeb tā saucamā Covid-19 Indijas paveida izplatību citās valstīs, tostarp Latvijas kaimiņvalstī Krievijā, otrdien, 29. jūnijā, pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Viņš uzsvēra, ka situācija ar Covid-19 saslimstību Latvijā turpina uzlaboties ik dienu, ik nedēļu. Saņemtas ziņas, ka 28. jūnijā no jauna ar Covid-19 Latvijā inficējušies 89 cilvēki, kas ir samazinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, lai gan vēl arvien vērā ņemams skaits.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Latvija joprojām ir starp ES valstīm ar salīdzinoši augstu saslimstības rādītāju. Taču pēc svētku dienām Covid-19 testēšanas apmērs valstī ir atgriezies ierastajā līmenī, kas ļauj justies droši, ka situācija tiek kontrolēta.

Viņš teica – aprēķināts, ka Covid-19 divu nedēļu kumulatīvais rādītājs uz 100 000 iedzīvotājiem noslīdējis līdz 57, kas dod pamatu domāt par rīcību, ja šis rādītājs Latvijā kritīsies zem 20. Pēc luksofora principa tādā gadījumā iestātos nākamā riska pakāpe “zaļā gaisma”, kurā 14 dienās reģistrē 20 jaunus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju un tad Latviju varētu atzīt par salīdzinoši drošu vietu no Covid-19 izplatības viedokļa. Valdības sēdē 29.jūnijā lemts par atsevišķiem papildu atvieglojumiem, tostarp bērnu sportošanu iekštelpās, ievērojot zināmus drošības pasākumus.

Daniels Pavļuts (AP), veselības ministrs

“Jāsaka, ka līdz ar visām labajām ziņām par saslimstības samazināšanos pie apvāršņa ir redzami arī tādi tumši mākoņi – ziņas par Covid-19 vīrusa delta variantu jeb tā dēvēto Indijas paveidu, kas ir uzņēmis apgriezienus virknē valstu, tostarp Latvijas kaimiņvalstī Krievijā. Arī Eiropā šis vīrusa paveids ir izraisījis strauju saslimstības pieaugumu, piemēram, Portugālē, Lielbritānijā un citur. Mēs ar lielu noraizēšanos vērojam situāciju citur un, saprotot, ka šis vīrusa paveids Latvijā var nonākt tiki pāri robežām, iebraucot cilvēkiem no citām valstīm, arī mūsu valstspiederīgajiem, tad speciālistu līmenī notiek darbs, lai izvērtētu nepieciešamību un iespējas, piemēram, ieviest obligātu testēšanu Latvijas sauszemes Austrumu robežšķērsošanas punktā Terahovā, Grebņevā.”

Tāpat tiek runāts par ciešāku pašizolācijas kontroli cilvēkiem, kas atgriežas no valstīm ar augstāku Covid-19 delta varianta izplatību, lai nodrošinātos pret šī saslimstības veida strauju izplatību Latvijā. Jādomā, ka Indijas vīruss Latvijā turpinās izplatīties, jo tas ir vēl lipīgāks nekā Lielbritānijas paveids. Ja vēl pirms nedēļas speciālisti ziņoja, ka ap 6% jaunatklāto saslimstības ar Covid-19 gadījumiem konstatēts Indijas paveids, tad šonedēļ tie rādītājs pieaudzis līdz 15%. Līdz ar to pastāv riski, ka Indijas paveids var izraisīt jaunu saslimstības ar Covid-19 pieaugumu.

Vienīgais veids cīņai pret visiem Covid-19 variantiem to esot vakcinācija pret to, kamēr patlaban interese par vakcināciju turpina samazināties, uzsvēra Pavļuts. Šajā kontekstā norit darbs pie vakcinēšanas stimulēšanas programmas.

Lasi vēl:

25 komentāri