Patvēruma meklētājiem Latvijā jāizdzīvo ar 2,15 eiro dienā; summu plāno palielināt

5 komentāri
Patvēruma meklētājiem Latvijā jāizdzīvo ar 2,15 eiro dienā; summu plāno palielināt

Patvēruma meklētājiem Latvijā jāspēj izdzīvot ar 2,15 eiro dienā. Šāda kārtība pastāv jau daudzus gadus, un tikai tagad ierēdņi izlēmuši dienas naudu mazliet palielināt – līdz trim eiro.

Pietiek tikai autiņiem

Helana Latvijā ieradās pirms pusgada. Irākā viņa dzīvoja Bagdādes apkaimē un pagātni atminas ar smaidu. Tur bijis labs darbs, apkārt radi un draugi. Turklāt par to, vai dabūs paēst, jāuztraucas nebija. Bet tad sācies karš, tam sekojuši teroristi pašnāvnieki un Islāma valsts. Beidzot bailēs par savu un dažus mēnešus vecā dēlēna dzīvību viņa bēgusi uz Eiropu. “Bija vienalga kur, ka tikai Eiropā. Es nemeklēju naudu. Irākā bija karš, bija bail. Te kara nav, bet izdzīvot nav viegli,” viņa atzīst.

Kamēr Latvijas varasiestādes izskata Helanas patvēruma pieprasījumu, viņa dzīvo Muceniekos. Valsts Mucenieku iemītniekiem izmaksā dienas naudu – 2,15 eiro, kas daudziem ir vienīgais iztikas avots. Helana stāsta, ka, piemēram, par bērnu saņem 15 eiro nedēļā un ar to pietiek tikai autiņiem.

“Viņš taču aug, viņam vajag drēbes, vajag pienu. Bet nekam no tā visa nav naudas. Vietējā veikalā preces ir dārgas un izvēle nav liela, pārsvarā alkohols. Bet, tikai ceļš vien, lai iepirktos Rīgā, izmaksā četrus eiro,” sūrojas patvēruma meklētāja.

Pārmetumi no ANO

Latvija par šo kārtību saņēmusi pārmetumus gan no tiesībsarga, gan ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos. Aizrādījumu būtība ir tāda, ka dienas naudas apmērs ir politiski noteikts, bez faktos balstītiem aprēķiniem. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) apņēmusies situāciju labot, un dienas naudas apmēru pārrēķināt.

“Mēs paši gājām uz veikaliem un skatījāmies, cik produkti maksā Maxima, Rimi, Mego, arī Mucenieku veikalā. To visu sasummējot, mums sanāca noapaļoti trīs eiro dienā,” skaidro PMLP priekšnieka vietniece Maira Roze.

Eiropas migrantu krīzes dēļ dienas naudas palielināšana gan kļuvusi par politiski sarežģītu ieceri. Valdība decembrī jau samazināja pabalstu, ko bēgļiem maksā pēc statusa saņemšanas. Šobrīd jautājums par patvēruma meklētāju dienas naudas palielināšanu ir nodots saskaņošanai Iekšlietu ministrijā. Jau drīzumā to varētu izsludināt valsts sekretāru sanāksmē.

Video

TOP komentāri

 • hahjsn
  +3 +3 0

  hahjsn

  Piedodiet, Atvainojiet,bet 15eur nedēļā?,es knapi 12eur mēnesī saņēmu un man jādomā,kā bērnus apģērbt pa to "astronomisko" summu,bet šeit nabaga bēgļiem vajadzīga naudiņa vairāk,kā mums latviešu tautai, tas kas arī šeit viņus akceptēja pieņemt,lai arī no sava maka,maksā to naudu. Un tad brīnās,ka ģimenes ar bērniem izbrauc no šīs Valstis un nevelas atgriezties,jo šeit tikai domā par svešiem apkārtējiem nekā par savējiem.
 • atraitne
  +3 +3 0

  atraitne

  man ir tris berni,pensija 124 e,,,,,vispar jau es ar butu prieciga ja man par katru bernu maksatu 15 e
 • Zīle
  +3 +3 0

  Zīle

  2015. gadā apmēram 64,4 tūkstošiem trūcīgo Latvijas iedzīvotāju ienākumi mēnesī bija līdz 49,80 eiro (pašreizējais GMI līmenis). Kurš EP komisārs iestāsies par viņu tiesībām un vajadzībām?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl