Patriotu nedēļa: stāsts par vienu no Rīgas čaklākajām sētniecēm

Komentāri

LNT turpina Patriotisma nedēļas stāstu sēriju. Līdz šim jau stāstīts par kurpnieku, kurš strādā arodā 20 gadus, un gandrīz neredzīgu sporta treneri, kurš iedvesmo bērnus. Šoreiz stāsts par vienu no cilvēkiem, kurš savu darbu sāk agri no rīta, ja nepieciešams strādā arī pa nakti un brīvdienās. Un tas viss, lai citiem būtu labi. Stāsts par vienu no Rīgas čaklākajām sētniecēm.

Gunta sāka strādāt par sētnieci pirms vairāk nekā 10 gadiem. Tolaik tā nebija viegla izvēle. Tomēr šodien Gunta ar pārliecību apgalvo, ka viņai patīk šis darbs arī dienās, kad tam ir garoziņa. Taču pēdējos gados arvien biežāk pierādās, ka cilvēki Latvijā mainās un piedāvā arī palīdzīgu roku.

Gunta Vēze, sētniece:

Kad te tas pirmais sniegs bija, cilvēki iznāca veselām ģimenēm, vismaz to virskārtu palīdzēja notīrīt. No visām kāpņutelpām nāca – metiet to lāpstu nost, nāciet karstu kafiju padzert, pasildīties. Es nobrīnījos, visas trepes nāca un aicināja.

Guntai dažkārt patīk apstāties un pavērot cilvēkus. Sētnieks zināmā mērā ir pagalma mazais gariņš. Visu zina, visu dzird, visu pamana. Arī to, ka pēdējos gados ļaudis arvien sāk apjaust savu atbildību par savu īpašumu. Vairāk remontē un sakārto paši saviem spēkiem. Bez tam vairāk sveicinās un smaida, agrāk lepni gāja garām.

Gunta Vēze, sētniece:

Tādi jaunāki tā kā mana dēla vecumā, tie tomēr ir smaidīgāki, daudz laimīgāki, daudz atvērtāki. Arī mājas iedzīvotājiem ir tieši tas pats un arī uz ielām. Kaut kā nav vairs tās iekšējās dusmas tiem cilvēkiem tādas. Mainījusies cilvēku attieksme pret jebko. Iet garām bērni pilnīgi sveši tur, no tā gala, vienmēr pasaka labrīt, sasveicinās, vispār ir pieklājīgāki kļuvuši.

Lielākais sētnieces prieks ir cilvēcīgi pateikts paldies par darbu. Un tas izpaužas arī apkārtējo attieksmē pret tīrību un kārtību.

Gunta Vēze, sētniece:

Meta un bēra, un viss birst apkārt, un visi tie atkritumi un ēdienu atkritumi, tad mētājas, tad skrien katru dienu un pārbaudi, vai kāds kaut ko nav nometis un izbēris. Bet tas kaut kā ar laiku ir mainījies. Tomēr visi kaut kā viens otram aizrāda, ja pamana kaut ko, ar laiku paliek arvien kārtīgāk.

Sētniece arī brīnās par tiem, kuri sūdzas, ka Latvijā nevar nopelnīt. Viņa pati, čakli strādājot un neatsakoties no piedāvātajām iespējām, no īrētas dzīvesvietas pārcēlusies uz savu īpašumu.

Gunta Vēze, sētniece:

Ir cilvēki, kuri grib saņemt algu, un ir tādi, kuri grib nopelnīt algu. Un tie, kuri grib nopelnīt, tie strādā, nopelna, viņiem nāk darba piedāvājumi no visām pusēm, viņi nezina, kādu izvēlēties.

Ikvienam cilvēkam Gunta novēl ieskatīties sevī un kādreiz arī uzsmaidīt pretimnācējam tāpat vien bez iemesla.

Gunta Vēze, sētniece:

Vajadzētu iecietību, vairāk sirsnības pret apkārtējiem. Smaidiet un jums smaidīs pretī. Ko vēl var novēlēt.

Lasi vēl