Patriotiski! Izveidota mājaslapa par dažādu Latvijas novadu tautastērpiem

1 komentārs
Patriotiski! Izveidota mājaslapa par dažādu Latvijas novadu tautastērpiem
LETA

Katram savu tautastērpu! – ar šādu aicinājumu šonedēļ sākusi darboties tīmekļa vietne katramsavutautasterpu.lv, kurā plānots apkopot simtiem latviešu tautas tērpu piemēru un pareizas to valkāšanas tradīcijas. Mājaslapā būšot arī informācija par meistariem, kuri var palīdzēt uzšūt tautastērpu. 

Tautastērps mūsdienās itin bieži tiek lietots dažādu svētku laikā, folkloras kopu vidū un svinot gadskārtu tradīcijas vai, piemēram, bērnu krustabas. Pēdējā laikā daudzi vēlas mainīt arī vasaras saulgriežu svinēšanas paražas un uzvilkt tautastērpu līgosvētku laikā, taču bieži vien dara to nemākulīgi un nepareizi.

Izrādās, nēsājot tautastērpus, jāievēro dažādi “knifi”.

Piemēram, Alsungā villaine jāsprauž uz krūtīm. Kurzemes tautastērpiem raksturīgas košas krāsas un grezna apdare ar brokātu, spīdīgām lentēm, tresēm un pogām, dažādām rotām un dzintaru, kā arī zīda lakatiem.

Foto:

Savukārt Latgales tautastērps pārsvarā bijis balts, jo darināts no mājās pieejamā lina un vilnas.

Šādu nianšu par katra novada tautastērpiem ir bezgala daudz. Tāpēc ļoti svarīgi, lai cilvēki tautastērpus komplektētu pareizi un nejauktu vairāku novadu iezīmes.

Eksperte akcentē, ka svarīgi tautastērpu komplektēt viena novada ietvaros, piemēram, izvēloties tikai Vidzemes tradīcijām atbilstošas drēbes un aksesuārus.

Tad, kad tautastērps ir sakomplektēts, būtiski, kā tas tiek valkāts. Jaunām meitām mati jāsapin bizē. Tad var izmantot vainagu vai matu auklu. Savukārt precētām Rīgas sievām jāizmanto cepures.

Tautas tērpu meistare Biruta Kaldre stāsta, ka, tuvojoties Latvijas simtgadei, tautas tērpu popularitāte stipri pieaug un daudzi vēlas sev sagādāt šo tērpu.

Biruta Kaldre, tautastērpu meistare:

Droši vien daudziem mājās ir kāda detaļiņa – kaut vai bruncīši saglabājušies vai kāda saktiņa un, protams, lai to izmantotu, vajag to kreklu klāt, vajag to brunci klāt.

Jārēķinās, ka tautastērpa izgatavošana prasa daudz laika un līdzekļu – sākot no 500 eiro līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro. Svarīgi arī ir atrast labu meistaru, un to iespējams izdarīt jaunajā vietnē katramsavutautasterpu.lv. Šobrīd tajā apskatāmi pirmie 20 pareizi komplektētie tautas tērpi dāmām un kungiem.

Tautastērpu meistari iesaka savu personīgo tērpu izvēlēties, ne vien balstoties uz senču dzīvesvietu, bet arī pēc personīgās gaumes un patikas, jo tas tiks izmantots gadu desmitiem un visdrīzāk atstāts mantojumā bērniem.

Video:

1 komentārs