Patlaban neviens neregulē un neuzrauga kriptoaktīvus; tas ir risks ieguldītājiem

2 komentāri

Patlaban neviens neregulē un neuzrauga kriptoaktīvus un tas ir risks ieguldītājiem faktiski pazaudēt savus ieguldījumus, investējot šāda veida aktīvos, vēsta TV3 ziņas.

Pandēmijas laiks šūpo arī kriptovalūtu tirgu. Pēc smagā kritiena pirms diviem gadiem tas šonedēļ ir atdzīvojies, un daļa kriptovalūtu spekulantu atkal gūst peļņu. Sevišķi tie, kuri šos aktīvus savlaik iegādājās par zemu cenu. Tiesa gan, Eiropas Savienības (ES) līmenī sākts darbs pie jaunu noteikumu izstrādes, kas kriptovalūtu jomu padarīs pārskatāmāku un prognozējamāku.

“bitcoin”, “etherium”, “ripple XRP”, ” litecoin” ir populārākie kriptoaktīvi, kuru strauji mainīgā vērtība to pircējiem/pārdevējiem ir spekulatīvs peļņas veids. Un, ja iegulda daudz, liela ir arī peļņa. Kriptoaktīvus vēl šobrīd neregulē un neuzrauga neviens. Kriptovērtība rodas blokķēdes tehnoloģijā no pašregulācijas – pieprasījuma un piedāvājuma. Eiropas Komisija (EK) to uzskata par problēmu, jo tas rada potenciālus riskus tiem daudzajiem eiropiešiem, kas konvertējuši tradicionālo valūtu uz kādu no kritpoaktīviem.

Eiropas Savienības tirdzniecības komisārs, EK viceprezidents Valdis Dombrovskis

“Eiropas uzraudzības iestādes ir devušas brīdinājumus par šī aktīva augsti spekulatīvo dabu un risku faktiski pazaudēt savus ieguldījumus, ieguldot šāda veida aktīvos. Nekādas garantijas uz šiem aktīviem nav.”

EK viceprezidents ir deleģēts par galveno, lai visā ES radītu un ieviestu vienotus normatīvos aktus, kuriem pakļautu kriptoaktīvu biržas un, iespējams, kriptoaktīvu emitētājus. Viens no mērķiem – nodrošināt caurspīdīgumu.

Lasi vēl: Latvijā top izmaiņas Krimināllikumā, kas regulēs kriptovalūtu izņemšanas un realizācijas kārtību

“Skaidri noformulēt, kāds ir šo kriptoaktīvu piedāvājums, kādu atbildību par šiem kriptoaktīviem šis uzņēmums uzņemas, kādi ir riski ieguldītājam. Lai tiešām, ieguldot šajos kriptoaktīvos, būtu skaidrība, kāda veida aktīvs šis ir, riski un kāpēc ieguldītājam būtu vērts tajos ieguldīt. Kriptoaktīvu emitētājiem noteiktas kiberdrošības prasības, lai šie līdzekļi vienkārši kaut kur nepazustu kiberuzbrukuma rezultātā,” skaidro Dombrovskis.

Jauno noteikumu uzraudzību Latvijā, visticamāk, veiktu Latvijas Banka. Tajā pieļauj – EK kriptobiržām varētu noteikt kriptoaktīvu maksimāli atļauto vērtību kritumu. Princips kā tradicionālajās akciju biržās.

“Mēs zinām, ka tajā brīdī, kad svārstības sasniedz konkrētu robežu, birža tiek aizslēgta. Nav vairs iespējas veikt šos darījumus, jo tas apdraud visu kopējo sistēmu. Es domāju, ka šādu jau esošu instrumentu ieviešana arī kriptoaktīvu jomā noteikti palīdzētu to visu sakārtot,” uzskata Latvijas Bankas maksājumu eksperts Klāvs Ozoliņš.

Kriptoaktīvu kopienā tas var radīt sašutumu. Liela daļa tieši gaida tos brīžus, kad kriptoaktīvu vērtība ekstrēmi samazinās, lai varētu sapirkties pēc iespējas vairāk, un tad, kad vērtība atkal uzkāpj – pārdot un gūt peļņu. “Klientu gaidītais, kad tirgus sagāzies, protams, tā ir daļa no šīs spekulācijas, bet realitātē ir jābūt kādam aizsardzības mehānismam, lai nevarētu pazaudēt pilnīgi visus ieguldījumus,” norāda Klāvs Ozoliņš, Latvijas Bankas maksājumu eksperts.

EK gan nav plāna integrēt kriptoaktīvus ikdienas maksājumu plūsmā. Tie joprojām paliks spekulācijas līmenī, taču nu jau regulēts un bez riskiem. Vienoto regulējumu plāno ieviest līdz 2024.gadam. “Soda sankcijas vai principā aizliegt kādu konkrētu kriptoaktīvu piedāvājumu ES teritorijā, ja šis kriptoaktīvu piedāvājums neatbilst kādiem minimāliem nosacījumiem,” topošā regulējuma principus skaidro Eiropas Savienības tirdzniecības komisārs, EK viceprezidents Valdis Dombrovskis.

Kriptoaktīvu vienotais regulējums vienlaikus būtu trieciens arī naudas atmazgātajiem, nodokļu nemaksātājiem un noziedzīgo pakalpojumu finansētājiem, kas savās nelegālajās darbībās norēķinās ar kriptoaktīviem.

Tiesa gan, liela daļa privātpersonu un uzņēmēju patlaban pilnīgi legāli un godīgi izmanto kriptoaktīvus kā zibenīgu starptautisko paskaitījumu veidu. Eiro vispirms tiek konvertēts uz kriptoaktīvu. Sekunžu laikā bez nekādas komsiijas maksas to pārskaita uz jebkuru vietu pasaulē, saņēmējs kriptoaktīvu konvertē uz savu valūtu. Kā atbildes solis no EK – sākts darbs, lai visā Eiropā starp parastajām bankām būtu starptautiskie zibmaksājumi ar eiro. Turklāt tuvākajos gados arī eiro piedzīvos evolūciju – tiks ieviests digitālais eiro.